RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedziela upalna i burzowa. Obowiązują alerty [PROGNOZA]

Niedziela w wielu regionach będzie upalna (fot. Pexels)
Niedziela w wielu regionach będzie upalna (fot. Pexels)

W niedzielę będzie bardzo ciepło, natomiast niemal w całym kraju pojawiać się będą przelotne opady deszczu, a miejscami wystąpią dość gwałtowne burze – prognozuje synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Prognoza pogody na czwartek. Dość ciepło i deszcz

W czwartek pogoda bez większych zmian; spodziewane jest umiarkowane zachmurzenie i miejscami przelotne opady deszczu – poinformowała synoptyk IMGW...

zobacz więcej

Polska znajduje się na skraju niżu z ośrodkiem nad Kanałem La Manche, na zachodzie zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać zacznie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie powoli rośnie – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptyk wskazał, że w niedzielę pogoda ma być bardziej dynamiczna. – Będziemy mieli zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i będą się niemal w całym kraju pojawiać przelotne opady deszczu oraz miejscami wystąpią burze. Będzie to głównie w zachodniej połowie kraju i mogą mieć one dość gwałtowny przebieg – ostrzega.

Jakie opady deszczu i wiatr?


Opady deszczu wyniosą do 20 mm, a porywy wiatru – do 70 km/godz.

Wyładowania atmosferyczne to wynik tego, że nad Polskę po raz kolejny napływać będzie bardzo ciepłe, wręcz gorące powietrza z południowego zachodu. – Przełoży się to też na wartości temperatur – podkreśla Gawron.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza w obszarach podgórskich do 31 stopni Celsjusza w niektórych miejscach w centrum lub na zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze termometry pokażą około 27-28 stopni Celsjusza.

W Warszawie w niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Po południu i wieczorem niewielkie prawdopodobieństwo przelotnego deszczu lub słabej burzy. Suma opadów w czasie ewentualnej burzy do około 15 mm. Temperatura maksymalna 30 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burzy wiatr w porywach do 65 km/godz. Ciśnienie wyniesie 1001 hPa i będzie powoli spadać. Na Mazowszu i w woj. świętokrzyskim alert pogodowy obowiązuje do poniedziałku, zaś na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce – do wtorku.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem. W czasie burz suma opadów do około 40 mm, zwłaszcza w pasie od Pomorza Wschodniego po centrum. Temperatura maksymalna od 26 na zachodzie do 31 stopni Celsjusza na wschodzie; w obszarach podgórskich i nad morzem od 24 do 27 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/godz, w górach do 70 km/godz.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej