RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Narodowa katastrofa”. Antyprezydenckie demonstracje w Brazylii

Demonstracje odbyły się w ponad czterystu miastach Brazylii (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)
Demonstracje odbyły się w ponad czterystu miastach Brazylii (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)

Uczestnicy nowych wielkich demonstracji, które odbyły się w sobotę w ponad czterystu miastach Brazylii, domagali się ustąpienia prezydenta Jaira Bolsonaro. Obciążają go odpowiedzialnością za – jak mówili – „narodowa katastrofa”, jaką stała się w tym kraju pandemia koronawirusa.

Delta dominuje w Europie. Komunikat WHO i ECDC: Szczepienia idą zbyt wolno

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie...

zobacz więcej

Demonstranci protestowali między innymi przeciwko strategii obranej przez prezydenta, który tłumacząc to koniecznością „nieszkodzenia gospodarce” 212-milionowego kraju, konsekwentnie przeciwstawiał się stosowaniu lockdownów i innych środków ostrożności. Wraz z wielkim opóźnieniem szczepień przeciw COVID-19 sprawiło to, że Brazylia znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych pandemią. Do piątku było ich – według oficjalnych danych – 584 340 a liczba zachorowań wyniosła 19 632 443.

Tymczasem „strategia ratowania gospodarki przez pomniejszanie rzeczywistego zagrożenia spowodowanego pandemią” – jak podkreślali mówcy podczas demonstracji antyprezydenckiej, która odbyła się w centrum Sao Paulo, stolicy gospodarczej kraju, nie zapobiegła ogromnemu wzrostowi bezrobocia. Według oficjalnych danych w Brazylii jest obecnie ponad 14,8 milionów ludzi bez pracy.

Bolsonaro na przejażdżce


Na parę godzin przed rozpoczęciem demonstracji, które odbyły się także w stolicy – Brasilii i praktycznie we wszystkich największych miastach, Jair Bolsonaro wyjechał motocyklem na przejażdżkę po stolicy w gronie swych zwolenników – „jak zwykle bez maseczki” – podkreślali sprawozdawcy telewizyjni.

Przeciwnicy Bolsonaro, którzy wyszli na ulice w trzy tygodnie po poprzednich protestach, demonstrowali między innymi pod hasłem: „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”.

Większość haseł na transparentach nawiązywała do oskarżeń pod adresem prezydenta i jego administracji. Autorzy ponad stu wniosków złożonych w Senacie w sprawie dymisji prezydenta, obciążają go winą za wielomiesięczne opóźnienia w zakupie szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz tolerowanie korupcji w jego administracji przy podpisywaniu kontraktów z producentami szczepionek. Od rozpoczęcia procesu szczepień w Brazylii przed niespełna sześciu miesiącami zaledwie 17 proc. Brazylijczyków zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Według telewizji CNN, która powołuje się na najnowsze badania Datafolha, głównego brazylijskiego instytutu badania opinii publicznej, poparcie Brazylijczyków dla prezydenta spadło od stycznia 2019 roku do chwili obecnej z 51 do 45 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej