RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Holandia. Azylanci w większości żyją z zasiłku

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/PAQUI SANCHEZ)
Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/PAQUI SANCHEZ)

W ciągu ostatnich ośmiu lat gwałtownie wzrosła liczba uchodźców korzystających z zasiłków pomocy społecznej w Niderlandach. Według szacunków Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) pobiera go 53 proc. osób, które uzyskały azyl w tym kraju.

Niemiecki dziennik: Powiat Kleve odsyła bezdomnych do Polski

W niemieckim powiecie Kleve wobec osób bezdomnych z Polski tamtejsze władze podjęły decyzję o deportacji – informuje dziennik „Rheinische Post“.

zobacz więcej

Urząd opublikował raport obejmujący lata 2012-2019. Wynika z niego, że spośród migrantów azylowych, którzy byli zarejestrowani w Niderlandach, aż 53 proc. jest na utrzymaniu pomocy społecznej. To znaczący wzrost, albowiem w latach 2004-2011 było ich 38 proc.

Badacze CBS wskazują, że głównym powodem konieczności pobierania zasiłków z pomocy społecznej jest niski poziom wykształcenia uchodźców, którzy uzyskali pobyt w Niderlandach.

Problem będzie narastać


Według prof. Rubena van Gaalena, naukowca z CBS i profesora socjologii Uniwersytetu Amsterdamskiego (UvA) problem będzie narastać wraz z napływem Syryjczyków i Erytrejczyków. – Poziom ich wykształcenia jest bardzo niski – zauważył profesor Van Gaalen.

Natomiast prof. Godfried Engbersen, socjolog z Uniwersytetu Erazmusa w Rotterdamie zauważa, że w ubiegłym dziesięcioleciu słabo wykształceni migranci z Iranu całkiem dobrze poradzili sobie na holenderskim rynku pracy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Później mieliśmy do czynienia z napływem również niezbyt wykształconych ludzi z Iraku, Erytrei i Syrii. Oni radzą sobie dużo gorzej – cytuje profesora Engbersena dziennik „De Telegraaf”.

Zdaniem naukowca głównym powodem wysokiego poziomu pobierania świadczeń jest fakt, iż po kryzysie uchodźczym w 2015 r. migrantów jest po prostu zbyt wiele. – Więcej ludzi konkuruje o zmniejszającą się liczbę miejsc pracy – zwrócił uwagę Engbersen. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej