RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie postawię się w roli politycznego cenzora”. Prezes IPN przedstawił plany

Dr Karol Nawrocki rozpoczął kierowanie IPN-em (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dr Karol Nawrocki rozpoczął kierowanie IPN-em (fot. PAP/Radek Pietruszka)

IPN to jest instytucja badawcza i na tym powinna się skupiać; nie postawię się w roli politycznego cenzora, bo nie na tym polega moje zadanie – powiedział w Polskim Radiu 24 prezes IPN Karol Nawrocki. – W Instytucie nie chodzi o politykę, ale o ciężką pracę dla historii i pamięci narodowej – dodał.

Prezes IPN: Instytut jest wyrazem polskiej suwerenności w wymiarze narracji historycznej [WIDEO]

– IPN jest wyrazem polskiej niepodległości i suwerenności w wymiarze narracji historycznej, która nie była możliwa od 1939 r., bowiem najpierw...

zobacz więcej

Nawrocki, który od piątku – decyzją Sejmu i Senatu – objął urząd prezesa IPN, był pytany, czy zamierza dokonywać takich zmian personalnych w Instytucie, które mogą być podyktowane poglądami politycznymi jego pracowników. – Być może czeka pana ostra walka polityczna? – pytał redaktor.

– Zupełnie nie ma dla mnie znaczenia, jakie poglądy polityczne mają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, jeśli dobrze wykonują swoje zadania i nie są manifestacyjni w swojej codziennej pracy czy nachalni z eksponowaniem swoich poglądów politycznych, które mogą przeszkadzać innym pracownikom – odpowiedział Nawrocki, przypominając, że IPN jest instytucją zajmującą się nauką, edukacją, a także poszukiwaniem bohaterów polskiej historii.

– IPN to jest instytucja badawcza i na tym powinna się skupiać – podkreślił. – Nie postawię się w roli politycznego cenzora, bo to zupełnie nie jest moje zadanie. Będę starał się egzekwować od pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ciężką pracę dla polskiej historii i pamięci narodowej – zadeklarował.

Dodał, że poza określonymi w ustawie o IPN zadaniami Instytutu takimi jak na przykład badania historyczne, bardzo ważne będzie dla niego nawiązanie takiego dialogu z młodymi pokoleniami Polaków, które sprawi, że będą oni zainteresowani historią. – Mamy piękną historię, którą należy opowiadać młodym pokoleniom, ale też należy ją opowiadać w kontekście narodowym i międzynarodowym, geopolitycznym – to jest bardzo ważne – zaznaczył.

Karol Nawrocki złożył przed Sejmem ślubowanie na prezesa IPN

Dr Karol Nawrocki złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi...

zobacz więcej

Komu ma podlegać komisja?


Dr Nawrocki nie zgodził się też z tezą, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli pion śledczy IPN, który podlega ustawie o prokuraturze, a w rezultacie Prokuratorowi Generalnemu, a nie prezesowi IPN, powinien być usunięty ze struktur Instytutu. Wyjaśnił, że ważne śledztwa historyczne jak na przykład w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki czy też zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego nie powinny być prowadzone w prokuraturze powszechnej.

Pytany z kolei o sprawę dotyczącą założyciela TVN Mariusza Waltera, który niedawno ujawnił w wywiadzie dla „Newsweeka”, że ma u siebie w domu teczkę z SB, prezes IPN przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o IPN materiały między innymi. te, które wytworzyła Służba Bezpieczeństwa podlegają przekazaniu do Archiwum IPN. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie sprawdzi na jakim etapie jest ewentualne postępowanie Instytutu w tej sprawie.

W mijającym tygodniu Mariusz Walter wyjaśnił w rozmowie z PAP, że materiały, o których wspomniał w wywiadzie dla „Newsweeka” to kopie dokumentów na jego temat, które uzyskał zgodnie z wszelkimi przepisami ustawy o IPN. W piątek nowy prezes IPN Karol Nawrocki – 38-letni doktor historii – złożył przed Sejmem ślubowanie; wcześniej jego kandydaturę poparł Senat.

W piątkowej rozmowie z PAP Nawrocki zapowiedział, że symbolicznym początkiem jego pracy jako szefa IPN będzie upamiętnienie żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobyli Monte Cassino. – Upamiętnienie naszych bohaterów spod Monte Cassino będzie symbolicznym początkiem nowego marszu – już nie nadziei, a pamięci o dzielnym narodzie z zapisanym genotypem wolności – podkreślił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej