RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przekazali poufne informacje o zestrzelonym samolocie. Teraz mają kłopoty

Para miała dostarczyć prokuraturze poufne informacje o zestrzelonym w 2014 r. samolocie (fot. Soner Kilinc/Anadolu Agency/Getty Images)
Para miała dostarczyć prokuraturze poufne informacje o zestrzelonym w 2014 r. samolocie (fot. Soner Kilinc/Anadolu Agency/Getty Images)

Holenderskie służby imigracyjne (IND) odrzuciły wniosek o azyl rosyjskiej pary, która miała dostarczyć prokuraturze poufne informacje o zestrzelonym w 2014 r. samolocie malezyjskich linii lotniczych MH17. Eksperci wywiadu krytykują tę decyzję.

Haiti: Strzały podczas pogrzebu prezydenta

Podczas piątkowego pogrzebu prezydenta Haiti Jovenela Moise, który został zamordowany 7 lipca, rozległy się strzały. Według doniesień agencji...

zobacz więcej

Para Rosjan uciekła do Holandii dwa lata po zestrzeleniu nad Ukrainą przez prorosyjskich separatystów samolotu Malaysia Airlines. Jak informuje w sobotnim wydaniu dziennik „De Volkskrant” dwa lata wcześniej przypadkowo otrzymali informacje o osobach, które miały być zamieszane w zestrzelenie samolotu MH17.

Według gazety para nie poinformowała holenderskich służb o swojej wiedzy od razu po przybyciu do Niderlandów. „Uczynili to dopiero po odrzuceniu pierwszego wniosku azylowego w 2018 roku” – czytamy w artykule.

Choć informacje, jakie Rosjanie przekazali prokuraturze mogą być prawdziwe, co potwierdził dziennikowi prokurator Joris Beliën, to służby imigracyjne odrzuciły ich wniosek o azyl.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kryzys migracyjny na Litwie. Polska wyśle pomoc humanitarną

Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną na Litwę – poinformowało w środę wieczorem MSZ. Pomoc jest potrzebna w związku z...

zobacz więcej

Problem z wiarygodnością


Historia jest traktowana przez IND jako niewiarygodna, przede wszystkim dlatego, że para nie podzieliła się informacjami od razu po przybyciu do Holandii.

„Akta azylu wskazują, że po wydaleniu do Rosji para byłaby »poważnie zagrożona i maltretowana« przez rosyjską służbę bezpieczeństwa FSB” – napisał z kolei „De Volkskrant”.

Anonimowi pracownicy holenderskich służby (AIVD) przyznają w rozmowie z dziennikiem, że nie rozumieją decyzji IND. „Doskonale znamy metody działania FSB i wiemy, co może spotkać tych Rosjan po wydaleniu” – cytuje pracownika AIVD gazeta.

IND i prokuratura odmówiły komentarza. Dziennik informuje, że Rosjanie przebywają obecnie w Niderlandach nielegalnie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej