RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niemiecka prasa: Berlin ignoruje krytykę TSUE ws. prokuratur

Niemcy ignorują TSUE (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Niemcy ignorują TSUE (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Rząd w Berlinie ignoruje krytykę TSUE, który uważa, że w Niemczech istnieje problem z niezależnością prokuratur. Informuje o tym w sobotę niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Jak też przypomina, KE przedstawiła tę kwestię w tym tygodniu w raporcie o praworządności.

Przełomowy wyrok w Niemczech. Wytykają TSUE przekroczenie kompetencji

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że Europejski Bank Centralny naruszył prawo ws. QE (luzowania ilościowego), a orzeczenie TSUE wykraczało...

zobacz więcej

Niemiecki rząd ignoruje krytykę Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii prawa niemieckich ministrów sprawiedliwości do wydawania poleceń prokuraturom” – napisał „Der Spiegel”.

W raporcie Komisja Europejska zwraca uwagę na problem z niezależnością niemieckich prokuratur oraz na przedstawioną w styczniu przez ministerstwo sprawiedliwości propozycji zmian, która była uzgadniana. Jak podał niemiecki tygodnik, etap konsultacji zakończył się z negatywnym wynikiem.

Jak przekazało źródło w resorcie, rząd nie uzyskał porozumienia w kwestii projektu ustawy, która miałaby ograniczać prawo wydawania poleceń dot. współpracy prawnej z innymi państwami członkowskimi UE przy zachowaniu tego prawa w sprawach wewnętrznych Niemiec.

Zobacz także: Komisja Europejska bierze się za Niemcy. Chodzi o wyrok TSUE


TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE ws. odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord...

zobacz więcej

Sprzeciwić się temu pomysłowi miał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer oraz 8 z 16 krajów związkowych. Zdaniem posłanki partii Zieloni Franziski Brantner rząd „nie odrobił pracy domowej” ze względu na spór między ministerstwami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. – Nie wolno dopuścić do tego, by niezależność prokuratury poddawana była w wątpliwość – powiedziała Brantner.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w maju 2019 r., że prokuratury w Niemczech nie są wystarczająco niezależne, aby wystawiać europejskie nakazy aresztowania. Zgodnie z orzeczeniem zadanie to należy do niemieckich sądów.

W Niemczech istnieje zarówno centralne ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura federalna, jak i ze względu na federalną strukturę państwa – prokuratury i resorty sprawiedliwości w 16 landach.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej