RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trwa spis powszechny. Jak się spisać?

Spis powszechny jest obowiązkowy i trwa do 30 września (fot. arch.PAP/A.Zawada)
Spis powszechny jest obowiązkowy i trwa do 30 września (fot. arch.PAP/A.Zawada)

Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. Udział w nim jest obowiązkowy. Spisać się można drogą elektroniczną bądź metodą wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.

W południe finał loterii spisu powszechnego; rozlosowane zostaną nagrody główne

W południe odbędzie się wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że...

zobacz więcej

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej istnieje obowiązek samospisu internetowego. Jeśli ktoś z jakiegoś powodu, np. ze względu na wiek bądź stan zdrowia nie może tego uczynić samodzielnie, może liczyć na kontakt z rachmistrzem spisowym. Można też skorzystać ze wsparcia pracowników statystyki publicznej, którzy obsługują infolinię spisową od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 27 99999.

Pomoc rachmistrzów


Rachmistrzowie zatrudnieni przez GUS pomogą spisać się „respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99”.

Ich tożsamość można sprawdzić na kilka sposobów: wpisując na stronie rachmistrz.stat.gov.pl imię, nazwisko i trzy wskazane znaki identyfikatora bądź kontaktując się z infolinią spisową pod nr.: 22 279 99 99 lub też prosząc o pomoc policję.
teraz odtwarzane
Trwa Narodowy Spis Ludności

W środę wielki finał loterii spisu powszechnego. Co można wygrać?

W najbliższą środę odbędzie się wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że...

zobacz więcej

W celu wypełnienia obowiązku udziału w spisie należy uzupełnić wymagane dane w aplikacji na stronie internetowej GUS. W trakcie samospisu każda osoba jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Dostęp do danych jest możliwy poprzez użycie unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco informuje respondenta, czy ten właściwie wypełnia rubryki.

Jak się spisać w Poznaniu?


W stolicy Wielkopolski osoby, które nie posiadają komputera lub dostępu do internetu mogą też wziąć udział w spisie w trzech stacjonarnych punktach: w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, przy ul. Libelta 16/20 i w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Aby skorzystać z tych punktów należy umówić się na wizytę pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Stanowisko do samospisu działa także w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego 27/29. Aby z niego skorzystać nie trzeba się wcześniej zapisywać.

W sobotę i niedzielę przy Jeziorze Maltańskim w Poznaniu będzie działał mobilny punkt spisowy. By ułatwić mieszkańcom wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym w wakacyjne weekendy podobne punkty będą działać także na innych terenach rekreacyjnych miasta.

Już kilkaset osób wygrało na loterii w ramach spisu powszechnego

480 osób wygrało już karty przedpłacowe w loterii w ramach spisu powszechnego. Kolejne losowanie odbędzie się 8 czerwca, dlatego GUS zachęca, aby...

zobacz więcej

Poznański magistrat poinformował, że mobilny punkt spisowy, zorganizowany przy trybunie toru regatowego nad Jeziorem Maltańskim, będzie czynny w sobotę i niedzielę od godz. 9:00 do 17:00.

Od 31 lipca do końca sierpnia w każdy weekend punkt spisowy będzie działał także na terenie Term Maltańskich. Pod koniec sierpnia chętni będą mogli wziąć udział w spisie w parku Cytadela przy Muzeum Uzbrojenia. Rachmistrzowie będą też obecni na miejskich dożynkach organizowanych 28 sierpnia w parku Wilsona. Magistrat podał, że planowane są również dyżury rachmistrzów w filiach Biblioteki Raczyńskich.s

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo w Polsce. Jest obowiązkowy. Za brak udziału grozi kara pieniężna w wysokości do 5 tys. zł lub nawet ograniczenie wolności.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Narodowy Spis Ludności nie tylko w urzędach i w Internecie. Rusza Spiso-bus

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej