RAPORT

Pogarda

Naimski o energetyce gazowej i nuklearnej: Polski Ład budujemy o wiele wcześniej

Najnowsze

Popularne

– To jest pewnym systemem naczyń połączonych i nie można myśleć o gazie, nie myśląc o energii elektrycznej i o energii elektrycznej, nie myśląc o gazie, a w przyszłości o energii nuklearnej w Polsce, dlatego że mamy mieć bezpieczne dostawy energii – powiedział pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. Podkreślił, że polska gospodarka i istnienie państwa polskiego nie zależy od „Europejskiego Zielonego Ładu”. – My polski ład budujemy o wiele wcześniej – powiedział.

Nowy terminal w Gdyni. Zacumował pierwszy prom

W Porcie Gdynia trwają odbiory techniczne nowego Publicznego Terminalu Promowego z rampą ro-ro. Obiekt zakłada możliwość korzystania z niego kilku...

zobacz więcej

W sobotę w Myśliborzu odbyła się konferencja o rozwoju Pomorza Zachodniego w kontekście „Europejskiego Zielonego Ładu” i „Planu Odbudowy dla Europy”. Udział w niej wziął m.in. pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Minister podkreślał, że bez energii elektrycznej nie da się zrealizować dalekosiężnych planów. – Możemy dyskutować o źródłach energii, ale na koniec to jest prąd i ciepło – zaznaczał.

Naimski o „krwiobiegu gospodarki”


Naimski podkreślał, że przesyłowe sieci dla gazu i energii energetycznej to jest „krwiobieg gospodarki”. – Musimy doprowadzić surowce i uzyskać z nich energię elektryczną a później rozprowadzić do odbiorców w kraju – mówił dodając, że Pomorze Zachodnie staje się hubem energetycznym.

Odnosił się też do gazociągu Baltic Pipe, który połączy norweskie złoża gazu z Polską. Tłumaczył, że równolegle w tym projekcie „budujemy wyprowadzenie dla tej magistrali przesyłowej w głąb kraju”. – To się w tej chwili dzieje i będzie skończone jesienią przyszłego roku – precyzował.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

Dodawał, że ułożono już „ponad połowę gazociągu na odcinku podmorskim”. – Proszę nie martwić się tym, że myszy i nietoperze z Danii mogą nam przeszkodzić. Nie przeszkodzą – wskazywał.

Naimski mówił tez o budowie elektrowni gazowej na Pomorzu Zachodnim i planach rozbudowy na kolejne dekady.

Bezpieczne dostawy energii


– To jest pewnym systemem naczyń połączonych i nie można myśleć o gazie, nie myśląc o energii elektrycznej i o energii elektrycznej, nie myśląc o gazie, a w przyszłości o energii nuklearnej w Polsce, dlatego że mamy mieć bezpieczne dostawy energii – podkreślał.

Zaznaczał, że w Polsce każdy odbiorca, czy to indywidualny, zbiorowy czy przemysłowy, to musi mieć pewność, że prąd elektryczny będzie do niego dostarczony.

Spychalski o NS2: Dziś mamy zwycięstwo Rosji. Decyzja o budowie zapadła po agresji na Ukrainę

Dzisiaj mamy praktycznie zwycięstwo Rosji, jeżeli chodzi o budowę Nord Stream 2 – ocenił w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślił...

zobacz więcej

– W naszej strategii na najbliższych 40 lat musimy uwzględniać różne technologie produkcji energii elektrycznej, które muszą ze sobą współdziałać zabezpieczając się wzajemnie i pozwalać na ekonomicznie uzasadnione inwestycje – mówił.

Naimski stwierdził, że najpierw będzie budowanych szereg elektrowni opartych o gaz, a od początku lat 30 będzie wprowadzana energetyka nuklearna.

– Zielony Ład europejski czy Plan Odbudowy Gospodarki to nowe narzędzia, ale to nie jest tak, że to my w Polsce zaczynamy budować nasz polski ład od tych narzędzi. Nie. My polski ład budujemy o wiele wcześniej. Te narzędzia są uzupełnieniem i pomocą, którą będziemy się starali jak najlepiej wykorzystać. Ale to nie jest tak, że polska gospodarka i istnienie państwa polskiego zależy od tych strategii – zakończył.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej