RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki dziennik: Powiat Kleve odsyła bezdomnych do Polski

Urząd wyjaśnia przyczyny takich decyzji (fot. Dean Purcell/Getty Images)
Urząd wyjaśnia przyczyny takich decyzji (fot. Dean Purcell/Getty Images)

W niemieckim powiecie Kleve wobec osób bezdomnych z Polski tamtejsze władze podjęły decyzję o deportacji – informuje dziennik „Rheinische Post“.

15-letni Polak uratował niemieckiego strażaka podczas powodzi. Jest nagranie

15-letni Polak Bartek Zarębski uratował niemieckiego strażaka, którego porwała woda podczas powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii. Do sieci...

zobacz więcej

Kleve to miasto powiatowe w Niemczech położone w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Zamieszkuje je około 50 tysięcy osób, spośród których mniej niż sto to osoby bezdomne.

Około połowa bezdomnych to osoby zarejestrowane jako bezdomni. Dziennik opisuje, że wśród tych osób jest grupa, która „szczególnie rzuca się w oczy”.

„Mamy tu do czynienia z bezdomnymi z obszaru Europy Wschodniej, głównie z Polski” – mówi kierownik urzędu ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego w Kleve Ralph van Hoof.

Powiat Kleve potwierdził, że do kraju pochodzenia próbowano odesłać stamtąd dwóch bezdomnych Polaków. Jak informuje rzecznik powiatu Kleve Benedikt Giesbers, Urząd do spraw cudzoziemców odebrał im prawo swobodnego poruszania się. Jedną osobę odesłano do Polski, a „miejsce pobytu drugiej jest nieznane”.

Urząd wyjaśnia, że prawo swobodnego przepływu siły roboczej w obrębie UE należy do podstawowych swobód zagwarantowanych w prawie europejskim. „W tym celu muszą jednak zostać spełnione określone warunki. Niepracujący obywatele państw UE muszą mieć wystarczające ubezpieczenie zdrowotne i wystarczające środki dożycia” – opisuje dziennik.

„Urzędy do spraw socjalnych w gminach należących do powiatu Kleve informują regularnie urząd do spraw cudzoziemców o świadczeniach pobieranych przez wchodzących tu w grę obywateli państw UE. Urząd do spraw cudzoziemców sprawdza w związku z tym, czy w przypadku określonych osób nie należy odebrać im prawa swobodnego przemieszczania się“ – przekazał rzecznik powiatu Kleve.

Jeśli taka sytuacja zostanie potwierdzona, wówczas dana osoba jest wzywana do opuszczenia Niemiec z informacją, że w przeciwnym przypadku grozi jej wydalenie. „Jeżeli dany obywatel UE nadal pozostaje w Niemczech po upływie terminu, w którym miał je opuścić, wtedy jego pobyt jest na ogół przymusowo zakończony, co oznacza, że osoba ta zostaje wydalona do kraju pochodzenia” – podaje urząd.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej