RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Zarząd Ursynowa nie chce koncertu: Drogi i zbyt religijny

12 września beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego (fot. David Lees/Getty Images)
12 września beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego (fot. David Lees/Getty Images)

Zarząd stołecznego Ursynowa odrzucił propozycję radnego PiS ws. koncertu z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stwierdzono, że to zbyt duży koszy dla dzielnicy, a samo wydarzenie nie jest neutralne światopoglądowo. Uroczystość beatyfikacji prymasa Tysiąclecia odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

40 lat temu zmarł kard. Stefan Wyszyński

Dziś przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w...

zobacz więcej

Z propozycją koncertu mającego uczcić to wydarzenie wyszedł radny PiS Marcin Szadowiak. – Kardynał był związany nie tyle z Ursynowem czy Warszawą, co całą Polską. Był symbolem patriotyzmu, silną osobowością, która w trudnym dla Kościoła czasie skutecznie wpłynęła na poprawę losu państwa. Jego beatyfikacja poza religijnym charakterem jest także wydarzeniem historycznym i politycznym – ocenił ursynowski radny.

Zarząd dzielnicy nie wyraził jednak zainteresowania pomysłem. Szadowiak zwrócił się więc bezpośrednio do Tomasza Sieradza, przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny był niegdyś członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

– Na pewno jeszcze do tego wrócimy. Możemy mieć na ten temat różne opinie, ale wydaje mi się, że osoba (kardynała – red.) jest bezdyskusyjna – mówił radny KO.

Ursynów nie zorganizuje jednak żadnego wydarzenia z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. – Budżet na wydarzenia kulturalne planujemy w sierpniu roku poprzedniego. Nie mamy pieniędzy na taki koncert, koszty jego organizacji są ogromne. Ponadto jako urząd dzielnicy chcemy do kultury podchodzić bardziej świecko. Ursynowskie świątynie jak najbardziej mogą zorganizować taki koncert na swój koszt – stwierdził wiceburmistrz Ursynowa Klaudiusz Ostrowski nadzorujący pracę m.in. Wydziału Kultury.

Papież zdecydował. Jest data beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Papież Franciszek zadecydował, iż beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie –...

zobacz więcej

Dodał, że „sam kardynał też niewiele miał wspólnego z Ursynowem. – Jest postacią zasłużoną dla Warszawy i nie tylko, ale nie ma to przełożenia na naszą dzielnicę – ocenił Ostrowski.

Szadowiak uważa, że tłumaczenie odmowy „zbyt religijnym charakterem wydarzenia” nie jest właściwe. Nie zgadza się także z argumentem dot. środków finansowych. – Przez 1,5 roku nie odbywały się żadne wydarzenia publiczne, więc wydaje mi się, że środki na taki koncert powinny się znaleźć – zauważył radny PiS.

Jego zdaniem taka inicjatywa może przybliżyć mieszkańcom znaczącą w historii postać oraz podnieść rangę dzielnicy w mieście. – Staram się przedstawić sylwetkę człowieka godnego i odważnego w czasie poszukiwania autorytetów etycznych i moralnych. Moja propozycja jest odpowiedzią na mentalno-filozoficzne zapotrzebowanie i staraniem o promocję kultury wysokiej, w czym Ursynów aspiruje do zajęcia wysokiej pozycji w Warszawie – tłumaczył Szodowiak.

Zobacz także: Ostatnie tygodnie życia prymasa Stefana kard. WyszyńskiegoPobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej