RAPORT

Tusk kontra Tusk

Odbudowa Pałacu Saskiego. Tak głosował poseł mniejszości niemieckiej

Pałac Saski zniszczyli Niemcy (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Pałac Saski zniszczyli Niemcy (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Sejm uchwalił w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Przeciwko uchwaleniu ustawy głosowali przedstawiciele m.in. KO, Lewicy i Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.

Sejm uchwalił ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego

Sejm uchwalił w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy...

zobacz więcej

Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie wyraził zgody na odrzucenie ustawy w całości.

Z danych opublikowanych na stronach Sejmu wynika, że za głosowali posłowie klubu PiS, klubu Polskie Sprawy oraz dwoje posłów niezrzeszonych – Łukasz Mejza i Monika Pawłowska.

Przeciw ustawie głosowało 120 posłów Koalicji Obywatelskiej (tylko Bogusław Sonik wstrzymał się od głosu), 45 przedstawicieli Lewicy (wstrzymał się Marek Dyduch), Dobromir Sośnierz z Konfederacji przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni oraz przedstawiciel mniejszości niemieckiej Ryszard Galla.

Wstrzymali się posłowie PSL, pozostali posłowie Konfederacji oraz przedstawiciele Kukiz’15.

Co Polacy sądzą o odbudowie Pałacu Saskiego? Jest sondaż

49 proc. osób popiera odbudowę Pałacu Saskiego, 24 proc. jest przeciw, a 27 proc. nie ma w tej kwestii zdania – wynika z sondażu pracowni Social...

zobacz więcej

Odbudowa Pałacu Saskiego ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej w 2018 r.

Pałac, wzniesiony w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla – jako siedziba Senatu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej