RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Doradca szefa NIK w prokuraturze. Jakub Banaś usłyszy zarzuty

Jaka odpowiedzialność karna grozi Jakubowi Banasiowi? (fot. PAP/Artur Reszko)
Jaka odpowiedzialność karna grozi Jakubowi Banasiowi? (fot. PAP/Artur Reszko)

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trwa przesłuchanie doradcy społecznego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Jakuba Banasia, zatrzymanego wczoraj przez funkcjonariuszy CBA. Mężczyzna usłyszy siedem zarzutów karnych.

Marian Banaś o działaniach CBA: To nie wpłynie na pracę NIK

W piątek funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. Jakuba B., doradcę i syna prezesa NIK.

zobacz więcej

W piątek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G. oraz Jakuba Banasia (jest zgoda na podawanie pełnych danych), syna prezesa NIK Mariana Banasia, który jest jego społecznym doradcą.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku przekazała w piątkowym komunikacie, że postępowanie, w ramach którego dokonano zatrzymań zostało zainicjowane przez zawiadomienia o przestępstwie złożone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz grupę posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

Jakub Banaś ma usłyszeć 7 zarzutów


„W początkowej fazie dotyczyło ono składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez prezesa NIK Mariana Banasia oraz niewykazania przez niego przychodów osiąganych w związku z wynajmem krakowskiej kamienicy” – zaznaczyła prokuratura. Dodała jednocześnie, że „sukcesywnie gromadzony przez CBA i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na ujawnienie szeregu innych przestępstw”.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zamierza przedstawić Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej Tadeuszowi G. 6 zarzutów. „Mają one związek z zaistniałym w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2021 r. kilkukrotnym ujawnieniem Marianowi Banasiowi informacji objętych tajemnicą skarbową” – podała prokuratura.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Banasia na wniosek PO, a teraz Budka protestuje

- Ziobro wysyła do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu szefowi NIK. Kolejny odcinek porachunków w rodzinie PiS - pisze na Twitterze nowy szef...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono, „dotyczyły one czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy CBA, a także czynności służbowych prowadzonych przez Urząd Skarbowy Kraków Stare – Miasto w zakresie nieujawienia źródeł przychodów przez Mariana Banasia oraz Urząd Skarbowy Kraków – Podgórze w zakresie kontroli wobec ustalonej osoby”.

„Dwa spośród zarzutów wobec Tadeusza G. dotyczą niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez zaniechanie złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z uzyskaniem informacji o przedłożeniu w lipcu 2017 r. w Urzędzie Skarbowym Kraków – Podgórze podrobionej faktury, stanowiącej rozliczenie dofinansowania uzyskanego ze środków publicznych, a także powzięciem informacji o niezłożeniu sprawozdania finansowego za rok 2019 r. przez spółkę reprezentowaną przez Jakuba B.” – wyjaśniła prokuratura.

Wskazała również, że „zachowanie Tadeusza G. stanowiło też udzielenie pomocy sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej”. „Wobec tego zostało zakwalifikowane również jako przestępstwo poplecznictwa” – wyjaśniła prokuratura.

Poinformowała też, że „przeprowadzona przez CBA analiza operacji finansowych, polegających m.in. na dokonaniu przez Mariana Banasia przysporzeń na rzecz Jakuba B. oraz udzielaniu mu pożyczek, a także podjęte czynności procesowe, m.in. oględziny korespondencji mailowej zapisanej w komputerze zabezpieczonym u Jakuba B., wskazały na popełnienie przez niego szeregu przestępstw”.

CBA zatrzymało doradcę prezesa NIK Jakuba B.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie oraz społecznego doradcę Prezesa NIK. Ten drugi to syn Mariana Banasia.

zobacz więcej

„Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania w łącznej kwocie około 120 tys. zł na realizację prac renowacyjnych w kamienicy położonej w Krakowie” – podała prokuratura.

Jak zaznaczono, „dofinansowanie zostało wyłudzone na rzecz spółki reprezentowanej przez niego i jego żonę”. „Jakub B. działając w celu dokonania oszustwa, posłużył się podrobionymi fakturami VAT potwierdzającymi wykonanie robót budowlanych oraz szeregiem dokumentów poświadczających nieprawdę, m.in. potwierdzeniem przelewu wynagrodzenia za prace remontowe oraz protokołem odbioru końcowego i rozliczeniem wartości wykonanych prac” – wskazano w komunikacie.

Czy będzie areszt?


„Zarzuty obejmują również podrobienie przez Jakuba B. umowy o wykonanie robót budowlanych w kamienicy, na których realizację wyłudzono dofinansowanie ze środków Skarbu Państwa, a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających na dwukrotnym posłużeniu się podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 tys. zł w celu rozliczenia powyższego dofinansowania i wyłudzenia podatku VAT w kwocie prawie 80 tys. zł" – dodano.

Po przesłuchaniu zatrzymanych, prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych. Poinformowała także, że kolejna osoba, która w tej sprawie usłyszy zarzuty popełnienia przestępstw wspólnie i w porozumieniu z Jakubem B. otrzymała dziś wezwanie do stawiennictwa w prokuraturze w charakterze podejrzanej. Chodzi o żonę Banasia – Agnieszkę.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej