RAPORT

Tusk kontra Tusk

W Hiszpanii szczepienia co roku. Coraz gorsza sytuacja - zmarł 5-latek

Koronawirus w Hiszpanii (fot. Paco Freire/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Koronawirus w Hiszpanii (fot. Paco Freire/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rząd Hiszpanii ogłosił, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą prowadzone co roku, a władze kraju zagwarantowały już dostawę preparatów przeciwko tej chorobie na lata 2022-2023. W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 31,1 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od stycznia. Ostatniej doby wśród ofiar znalazł się pięcioletni chłopiec z Wysp Kanaryjskich.

Delta dominuje w Europie. Komunikat WHO i ECDC: Szczepienia idą zbyt wolno

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie...

zobacz więcej

Jak poinformowała w wywiadzie dla radia Onda Cero minister zdrowia Carolina Darias, służby medyczne Hiszpanii zamierzają co roku prowadzić ogólnokrajowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Potwierdziła, że rząd zawarł już umowy na zakup preparatów przeciwko COVID-19 na najbliższe dwa lata z koncernami Pfizer i Moderna.

Według minister Darias kontrakty z tymi koncernami zostały podpisane w ostatnich dniach. Ich wartość wynosi odpowiednio 1,8 mld euro oraz 480 mln euro.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 31,1 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od stycznia.

Ministerstwo zdrowia w Madrycie wskazało, że we wszystkich regionach Hiszpanii szybko rośnie liczba osób na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii z powodu Covid-19. W piątek było ich łącznie prawie 8 tys., czyli podobnie jak podczas czwartej fali koronawirusa w styczniu 2021 r.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że w całym kraju liczba infekcji przypadających na 100 tys. obywateli przekracza już 677. Przed tygodniem było ich 537.

Ten kraj wydłuża stan klęski w związku z pandemią COVID-19

Rząd Portugalii zatwierdził w czwartek wydłużenie stanu klęski w związku z pandemią COVID-19. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy wyjaśnił...

zobacz więcej

Resort sprecyzował, że wyraźnie wzrosła też dynamika zgonów na Covid-19, a podczas ostatniej doby zmarło 27 pacjentów. Jednym z nich jest pięcioletni chłopiec z Wysp Kanaryjskich.

W sumie już w Hiszpanii po infekcji koronawirusem zmarło 81,2 tys. osób, a zachorowało 4,28 mln, z czego najwięcej na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Katalonii i Andaluzji.

W wieczornym komunikacie rząd Hiszpanii podał, że już 53,5 proc. populacji tego kraju zakończyło szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej