RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śląsk. Dziewczynka trzymana na łańcuchu. Oburzająca decyzja sądu

Wokół posesji ojciec dziewczynki zamontował drut kolczasty (fot. Shutterstock/Azay photography)
Wokół posesji ojciec dziewczynki zamontował drut kolczasty (fot. Shutterstock/Azay photography)

Prokuratura oskarżyła mężczyznę ze Zbrosławic o znęcanie się nad sześcioletnią córką, którą bił, zamykał w piwnicy i miał trzymać na łańcuchu. Sąd sprawę umorzył, bo nie doszukał się przestępstwa. – Orzeczenie jest zaskakujące. Wystąpiłem do Prokuratury Krajowej o przeanalizowanie sprawy – mówi nam minister w KPRM Michał Wójcik.

Były dyrektor stadniny skazany za gwałt na praktykantce. Ofiara żąda więzienia

Były dyrektor stadniny koni w Regietowie w woj. małopolskim Stanisław C., lokalny działacz PO, którego prokuratura oskarżyła o gwałt na...

zobacz więcej

Minister w kancelarii premiera Michał Wójcik poinformował w piątek, że „w związku z medialnymi doniesieniami o trzymaniu 6-letniego dziecka na łańcuchu w jednej ze śląskich miejscowości”, zdecydował o wystąpienie do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o włączenie się w sprawę Prokuratury Krajowej.

– W tej sprawie pozyskaliśmy informacje między innymi w resorcie sprawiedliwości. W związku z tym, że mamy do czynienia z dobrem dziecka i sytuacja jest wyjątkowa, wystąpiłem do Prokuratury Krajowej o przeanalizowanie sprawy. Orzeczenie sądu jest zaskakujące – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Wójcik.

O sprawie maltretowanej sześciolatki ze Zbrosławic głośno jest od kilku dni. Według Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach dziewczynka była bita i zamykana w piwnicy. Media opisują, że ojciec miał ją trzymać na łańcuchu. Posesja, na której mieszkali, otoczona była drutem kolczastym (ojciec zeznał, że drut zamontował, bo dziewczynka często uciekała z domu).

– Dziewczynka została umieszczona w zawodowej rodzinie zastępczej, a przeciwko ojcu zostało wszczęte postępowanie karne. Babcia dziecka cierpi na schizofrenię, więc to na ojcu spoczywał obowiązek zapewnienia należytej opieki nad córką. W trakcie zbierania materiału dowodowego okazało się, że dziewczynka była także bita pasem i za karę zamykana w piwnicy – mówiła „Wyborczej” prokurator Magdalena Lewandowska-Smerd z prokuratury w Tarnowskich Górach.

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o znęcanie nad córką. Jednak kilka dni temu sąd zdecydował sprawę umorzyć. – Uznano, że materiał dowodowy jest dość ubogi. Wskazuje nie na popełnienie przestępstwa, a na niewłaściwy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej – mówi prokurator Lewandowska-Smerd.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej