RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powódź w Niemczech. Wprowadzą za rok system powiadomień taki jak w Polsce

Zginęło blisko 200 osób (fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel)
Zginęło blisko 200 osób (fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel)

Od 2022 roku w Niemczech ma zacząć działać system ostrzegania przed zagrożeniami poprzez wysyłanie wiadomości SMS. Niemieckie media opisują, że przez brak systemu takiego jak np. w Polsce, powódź wywołała ogromne straty.

Straszna powódź w Niemczech. Dlaczego nie zadziałał system wczesnego ostrzegania?

Powódź w Niemczech spowodowała ogromne spustoszenie. Zginęło co najmniej 170 osób, straty liczone są w miliardach. Niemieckie media pytają,...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu burze z ulewnymi deszczami spowodowały niszczycielską powódź w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. Co najmniej 175 osób straciło życie, kilkaset jest rannych, a wiele pozostaje zaginionych. Niektóre obszary są nadal pozbawione elektryczności i wody pitnej.

Jak poinformowała niemiecka sieć medialna RND, która powołuje się na informacje z rządy, od lata 2022 roku ma wejść nowy system ostrzegania poprzez usługę nadawania komórkowego, który będzie nadzorował Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy w Sytuacjach Klęsk Żywiołowych.

Jak zaznaczają media, takie rozwiązanie jest stosowane w wielu krajach, w tym w Polsce.

System wczesnego ostrzegania poprzez wiadomości tekstowe ma zostać zainstalowany zanim zostanie przywrócona ogólnokrajowa sieć syren alarmowych, bo w Niemczech z 80 tysięcy syren ostrzegawczych działa zaledwie 15 tys.

Podczas ostatniej powodzi Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Bawarii korzystano z aplikacji NINA, którą posiada około 10 milionów użytkowników.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej