RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pandemia w Rosji wymyka się spod kontroli. Żaryn: Putin atakuje Zachód propagandą

Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii (fot. S.Karpukhin\TASS\Getty Images)
Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii (fot. S.Karpukhin\TASS\Getty Images)

Podczas gdy sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, państwo gra dezinformacją i propagandą skierowaną na Zachód – ocenił sytuację w tym kraju rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Kiedy powrót do normalności po COVID-19? Ekspert wskazał datę

Szef doradzającej francuskiemu rządowi Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy uważa, że powrót do normalnego życia po pandemii COVID-19 nie...

zobacz więcej

Zdaniem Żaryna, niemal cały rosyjski aparat państwowy – w tym dyplomacja, służby specjalne i polityczne elity Kremla – pozostają obecnie bardzo mocno zaangażowane w działania informacyjne wymierzone m.in. w Polskę.

– Rosyjska propaganda pozostaje wrogo nastawiona do Zachodu, tymczasem w samej Rosji z tygodnia na tydzień poważniejsza staje się sytuacja pandemiczna. To na niej władze Federacji powinny się skupiać – powiedział rzecznik.

– Widać wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii – stwierdził.

Przypomniał, że od początku pandemii liczba chorych w Rosji przekroczyła 6 milionów, a dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekracza ostatnio 20 tys. i ok. 800 chorych umiera.

System ochrony zdrowia niewydolny


– Należy zakładać, że te liczby są znacząco zaniżone. Propaganda rosyjska bardzo mocno ogranicza bowiem informacje o realnej skali problemów związanych z pandemią. Widać natomiast wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii – ocenił Żaryn.

Delta dominuje w Europie. Komunikat WHO i ECDC: Szczepienia idą zbyt wolno

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie...

zobacz więcej

Jego zdaniem, Kreml chętnie skupia się na działaniach propagandowych i wykazywaniu, że nie tylko dobrze radzi sobie z pandemią, ale wręcz, że Rosja jest w stanie pomagać w tej walce innym.

– Tymczasem fakty przeczą temu obrazowi: – sytuacja w Rosji wymyka się spod kontroli, a Rosjanie umierają przez niewydolność rosyjskiego państwa – powiedział.

– Sytuacja Rosjan wydaje się katastrofalna, bowiem zmagają się oni nie tylko z chorobą, ale również systemową niewydolnością rosyjskiego państwa, zarządzanego w sposób, który przynosi Rosjanom szkody – dodał rzecznik.

Jego zdaniem, Rosja nie jest w stanie pomagać innym, ponieważ nieskuteczne okazują się kolejne partie wyprodukowanych tam szczepionek. Społeczeństwo boi się ich.

– Nawet wśród Rosjan do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tych preparatów – stwierdził.

– Nie są one wiarygodne także dla zagranicznych odbiorców - kolejne zainteresowane rosyjskimi szczepionkami kraje zrywają umowy, widząc problemy z realizacją dostaw, albo podzielając coraz powszechniejsze przekonanie o niewiarygodności rosyjskich preparatów – wyjaśnił.

Zobacz też: Słowacy nie chcieli Sputnika V. Większość została odsprzedana Rosji

Sfałszowane świadectwa szczepień w sieci. „To problem w walce z COVID-19”

W Holandii coraz większą skalę przybiera fałszowanie dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Fałszywka kosztuje 200...

zobacz więcej

Na przykład zupełne fiasko poniosła rosyjska propaganda w Ameryce Południowej, gdzie Kreml informował o ogromnych zamówieniach, a doszło do zerwania szeregu umów – podkreślił.

Problemy ze szczepionką


Żaryn zaznaczył, że „mimo usilnych zabiegów” nie udało się Rosji przekonać do współpracy szczepionkowej administracji niemieckiej. Kreml bardzo liczył na uzyskanie zgody na produkowanie swojej szczepionki na terenie Niemiec, jednak ten kraj nie zgodził się na to.

Nie udało się również Rosji wywrzeć skutecznej presji na Europejską Agencję Leków, aby zarejestrować rosyjską szczepionkę w UE. Agencja do tej pory nie zgodziła się na to, ponieważ unijni eksperci bazowali na wiarygodnych danych medycznych, wskazujących na poważne zagrożenia dotyczące rosyjskiej szczepionki.

Rosyjska propaganda od samego początku próbowała pokazywać Rosję jako państwo nie tylko skutecznie zwalczające COVID-19, ale również pomagające innym w zwalczaniu wirusa.

– Tymczasem sytuacja w samej Rosji wymyka się spod kontroli, rosyjskie szczepionki nie są wiarygodne dla Rosjan, społeczeństw innych państw i międzynarodowych ekspertów – uważa Żaryn.

Przeczytaj też: Rosja zgadza się na kompromis z USA w ważnej sprawie. Efekt rozmów Putin-Biden?

Ten kraj wydłuża stan klęski w związku z pandemią COVID-19

Rząd Portugalii zatwierdził w czwartek wydłużenie stanu klęski w związku z pandemią COVID-19. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy wyjaśnił...

zobacz więcej

W jego ocenie skupianie się najważniejszych instytucji rosyjskiego państwa na prowadzonej od lat wojnie informacyjnej w świetle tych problemów z pandemią jest nie tylko nieuzasadnione, ale wręcz szkodliwe dla Rosjan.

– Sami Rosjanie coraz częściej cierpią w wyniku nieudolności kremlowskich elit i niewydolności państwa, którego priorytetami nie są w żadnej mierze interesy tzw. zwykłych Rosjan – zaznaczył.

– Gdyby rosyjskie elity na Kremlu przykładały do walki z COVID-19 takie samo znaczenie, jak do atakowania Zachodu i szerzenia propagandy, Rosja już dawno epidemię miałaby za sobą. Niestety, jednak przez nieudolność rosyjskich elit kolejni Rosjanie będą umierać – przewiduje Żaryn.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej