RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc humanitarna dla Litwy. Z Czech wyruszył konwój

Litwa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. Gettyimages)
Litwa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. Gettyimages)

Z Czech wyruszył dziś konwój z pomocą humanitarną dla Litwy, która zmaga się z kryzysem migracyjnym. Przekazywane przez Czechów materiały mają zostać wykorzystane do budowy tymczasowych obozów dla nielegalnych migrantów. Według litewskich władz, za napływ migrantów z Białorusi odpowiedzialne są władze w Mińsku.

Rosja zablokowała stronę Czeskiego Radia. Powód? Tekst o Janie Palachu

Publiczne Czeskie Radio (CRo) poinformowało w niedzielę, że jego rosyjskojęzyczna strona internetowa została zablokowana w Rosji przez tamtejszy...

zobacz więcej

Dwie strażackie ciężarówki z pomocą humanitarną mają dotrzeć na Litwę w sobotę. Republika Czeska przekazała 20 namiotów, sto łóżek polowych z materacami oraz po pół tysiąca koców i śpiworów, a także 20 grzejników. Wartość pomocy humanitarnej wyniosła około 3 milionów koron, czyli ponad pół miliona złotych.

Narzędzie nacisku na UE


Transport został sfinansowany przez czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jego szef, wicepremier Jan Hamaczek, podkreślił, że Czechy nie akceptują wykorzystywania przez Białoruś migrantów jako narzędzia nacisku na Unię Europejską i państwa członkowskie. – Nie chcemy, aby doszło do eskalacji sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej, dlatego potrzebne jest jak najszybsze wsparcie – powiedział Hamaczek.

Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Rozmowy w Pradze

Czeski wicepremier dodał, że trwają rozmowy ze stroną litewską o ewentualnej pomocy finansowej. Miałaby ona zostać wykorzystana do wzmocnienia ochrony litewsko-białoruskiej granicy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej