RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Arcybiskup rezygnuje z tytułu. Nie będzie honorowym obywatelem miasta

Arcybiskup Wiktor Skworc był honorowym obywatelem Tarnowa (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Arcybiskup Wiktor Skworc był honorowym obywatelem Tarnowa (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Abp Wiktor Skworc zrzekł się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa. Oświadczenie byłego biskupa tarnowskiego, a obecnie metropolity katowickiego, trafiło dziś do przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie.

Płażyński: Hierarchowie, którzy tuszowali zbrodnie, muszą zostać rozliczeni

– Nie chciałbym, by zbrodnie garstki przysłaniały wspaniałe działania tysięcy oddanych, uczciwych kapłanów – mówi w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Pozbawienia abp. Skworca tego tytułu domagała się tarnowska Lewica. Jej działacze twierdzili, że abp Skworc będąc biskupem tarnowskim zaniedbał sytuacje, które dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych. Ich zdaniem tytuł honorowego obywatela może być przyznawany osobom o nieposzlakowanej opinii.

Sprawa Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowa nadanego abp. Wiktorowi Skworcowi miała być przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, czyli we wrześniu.

Z inicjatywą uchwałodawczą o odebranie tytułu mogą wystąpić jedynie działając jednomyślnie prezydent oraz przewodniczący Rady. Jednocześnie 22 lipca uprawomocniła się uchwała dająca możliwość zrzeczenia się tytułu przez samego zainteresowanego. Tak też się stało.

Uchwałę o przyznaniu abp. Skworcowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta podjęto w 2011 roku. Tarnowscy radni chcieli w ten sposób docenić wybitne zasługi byłego biskupa tarnowskiego dla miasta i regionu. Dziękowali duchownemu za troskę o Tarnów i za budowanie dobrych relacji ponad podziałami.

W uchwale podkreślono też trwałe skutki współpracy biskupa z samorządem, w szczególności dotyczące wychowania dzieci i młodzieży, kształtowania dobra obywateli i wsparcia potrzebujących.

Prymas do skrzywdzonych w Kościele: Proszę o przebaczenie

Od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. do diecezji i zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. 10 proc....

zobacz więcej

Z myślą o zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży, bp Skworc doprowadził do powstania Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży Kana. Pierwsze z nich otwarto właśnie w Tarnowie.

Przypomnijmy na początku lipca tego roku Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Zobowiązał się też wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego i poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

Arcybiskup podkreślił, że z pokorą przyjął wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosił, dotyczące sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przez niego posługi biskupa tarnowskiego.

Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił” - napisał abp Wiktor Skworc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej