RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Delta dominuje w Europie. Komunikat WHO i ECDC: Szczepienia idą zbyt wolno

Kampania szczepień wciąż przebiega zbyt wolno, by opanować rozwój pandemii (fot. Getty Images)
Kampania szczepień wciąż przebiega zbyt wolno, by opanować rozwój pandemii (fot. Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa Sars-CoV-2. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.

Dezinformacja zogniskowana na Polsce. Celem – umocnienie antyszczepionkowców

Szerzenia teorii spiskowych, wywoływanie chaosu informacyjnego, podważanie zaufania do instytucji państwowych, przygotowanie gruntu pod wydarzenia,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wariant Delta odpowiada za średnio 68,3 proc. infekcji w 19 krajach Europy, podczas gdy wariant podstawowy stanowi przyczynę 22,3 proc. zakażeń - głosi wydany w Sztokholmie i Kopenhadze komunikat.

WHO i ECDC prognozują, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to Delta stanie się dominującym wariantem koronawirusa na całym świecie w ciągu kilku miesięcy i będzie się nadal szybko rozprzestrzeniać, o ile nie zostanie wyparty przez nowszy, bardziej agresywny wariant.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dyrektor regionalny WHO dr Hans Kluge podkreślił w komunikacie, że kampania szczepień wciąż przebiega zbyt wolno, by opanować rozwój pandemii.

Jak uniknąć lockdownu?


Szefowa ECDC dr Andrea Ammon nazwała przestrzeganie wszelkich restrykcji i środków ostrożności związanych ze wzrostem zakażeń „działaniem antylockdownowym”, ponieważ pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której ponownie konieczne będzie „zamrożenie znacznych części” życia społecznego i gospodarczego. Komunikat podkreśla, że „podróżowanie nie jest wolne od ryzyka”, a indywidualne decyzje w sprawie podróży „mają wpływ na zakończenie pandemii”.

Czy szczepionki chronią przed wariantem delta? Zapytaliśmy o to specjalistę, tu przeczytasz więcej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej