RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ekipa płaskoziemców chce kraść, robić zło”. Kolejny hejt Donalda Tuska

Donald Tusk był gościem Rady Krajowej Nowoczesnej  (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Donald Tusk był gościem Rady Krajowej Nowoczesnej (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Rządzi nami ekipa płaskoziemców. Obecna władza chce robić zło, kraść bez żadnej kontroli, nie możemy już dłużej tego tolerować - mówił lider PO Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej Nowoczesnej. Ostro skrytykował wniosek o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi. Zostało ono wszczęte po zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa NIK, składanych m.in. przez polityków PO.

„Złote dziecko, od zawsze cień Tuska”. Kariera Sławomira Nowaka

„Od zawsze był cieniem Donalda Tuska”, „złotym dzieckiem PO” lub jej przewodniczącego – pisano o Sławomirze Nowaku. Według Janusza Lewandowskiego...

zobacz więcej

– Nie można nie mówić o tym, co zdarzyło się kolejnego dnia pisowskich rządów. Nie możemy się przyzwyczajać do zła, nie można więc nie krzyczeć po tym, gdy pisowskie państwo pokazuje swoją najbardziej odrażającą twarz – mówił Tusk nawiązując do wniosku Prokuratora Generalnego do Marszałka Sejmu o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia, którego syn również w piątek został zatrzymany przez CBA.

Choć zastrzegał, że nie jest rolą zgromadzonych na spotkaniu „rozstrzygać o prawdziwych czy wyimaginowanych grzechach, czy przestępstwach rodziny Banasiów”, to jednocześnie powiązał działania śledczych z krytyką, jaką Banaś wygłaszał pod adresem rządu.

– Kiedy postanowili go aresztować? Kiedy publicznie ujawnił, że blisko 200 mld zł rząd PiS, Mateusza Morawieckiego, chce wydawać, wydał czy będzie wydawał podobne kwoty poza jakąkolwiek kontrolą parlamentu i kontrolą społeczną – mówił Tusk.

Twierdząc wcześniej, że Prawo i Sprawiedliwość chce aresztować, jak to określił, „swojego” prezesa NIK, lider głównej partii opozycyjnej oskarżał Prawo i Sprawiedliwość o to, że „nie ma takiego zła, które w PiS nie uchodzi płazem, pod warunkiem, że jest się lojalnym, posłusznym wykonawcą woli Jarosława Kaczyńskiego i jego partii”. Dodał, że "to jest odsłona tego samego dramatu, jaki się dzieje z wolnymi mediami".

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Nikt nie może mieć wątpliwości, że sprawa pana Banasia, że sprawa lex TVN, próba opanowania wszystkich mediów, poddania ich kontroli, zamknięcia, jeśli będzie trzeba - to są odsłony tego samego dramatu. Ta władza chce robić zło, ta władza chce kraść bez żadnej kontroli, nie chce sądów, nie chce mediów, nie chce nawet swojego prezesa NIK, bo każda prawda działa przeciwko tej władzy. Nie możemy już dłużej tego tolerować – nawoływał były premier.

Czarnek mówi, że chroni prawa rodziców, według Tuska walczy przeciw nim


Odnosząc się do prac resortu edukacji Donald Tusk oskarżył rządzących, że „wytyczyli front między PiS-owskim aparatem władzy, między ministrem Czarnkiem, między swoim rządem a szkołą, rodzicami, nauczycielami, nauczycielkami i dziećmi, uczniami. – To jest rzeczywiście front. Ich wrogiem jest wiedza, jest edukacja – przekonywał lider Platformy. Szef resortu edukacji i nauki zapowiedział, że wyposaży kuratorów oświaty w narzędzia, dzięki którym będą mogli chronić dyrekcje szkół przed „wymuszaniem zachowań niezgodnych z prawem” przez samorządy. Jak wyjaśniał, chodziło o wpuszczanie do szkół „organizacji, które demoralizują uczniów, przekazują treści, których sobie nie życzą rodzice”. Fragment swojego przemówienia do członków Nowoczesnej Tusk poświęcił nawet... pomyłce jednego z naszych prezenterów. Dziennikarz TVP niechcący zamiast „Ziemia krąży wokół Słońca” powiedział że „Słońce krąży wokół Ziemi”. Tusk przyznał, że „to było przejęzyczenie oczywiście”, ale jednocześnie użył tego zdarzenia jako pretekstu do stwierdzenia, że „rządzi nami ekipa płaskoziemców”.

Przeczytaj też: Srebrne Usta przyznane. Rzucanie kamieniami w dinozaury bezkonkurencyjne

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej