RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratura Regionalna w Białymstoku: Jakub B. usłyszy siedem zarzutów

Funkcjonariusze CBA zatrzymali Tadeusza G. (fot. PAP/Artur Reszko)
Funkcjonariusze CBA zatrzymali Tadeusza G. (fot. PAP/Artur Reszko)

Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania ok. 120 tys. zł na prace renowacyjne kamienicy w Krakowie – podała w piątek Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Banaś zawiadamia prokuraturę. Jest komentarz PiS

To nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie zostanie złożone, gdy poznamy szczegóły, będziemy się do...

zobacz więcej

W piątek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie - Tadeusza G. oraz Jakuba B., syna i zarazem społecznego doradcę prezesa NIK Mariana Banasia.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku przekazała w piątkowym komunikacie, że postępowanie w ramach którego dokonano zatrzymań zostało zainicjowane przez zawiadomienia o przestępstwie złożone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz grupę posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

„W początkowej fazie dotyczyło ono składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez prezesa NIK Mariana Banasia oraz niewykazania przez niego przychodów osiąganych w związku z wynajmem krakowskiej kamienicy” – podała prokuratura. Jak dodała, „gromadzony przez CBA i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na ujawnienie szeregu innych przestępstw”.

Zobacz także: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Banasia na wniosek PO, a teraz Budka protestuje

Prezes NIK o pochodzeniu swoich pieniędzy: Dostałem duży majątek od przyjaciela

Mogłem popełnić pewne błędy – oświadczył prezes Najwyższej Izby Kontroli pytany o swoje oświadczenia majątkowe. – Ale tylko błędy, a nie...

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zamierza przedstawić Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej Tadeuszowi G. 6 zarzutów. „Mają one związek z zaistniałym w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2021 r. kilkukrotnym ujawnieniem Marianowi Banasiowi informacji objętych tajemnicą skarbową” – podała prokuratura.

Jak wyjaśniono, „dotyczyły one czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy CBA, a także czynności służbowych prowadzonych przez Urząd Skarbowy Kraków Stare – Miasto w zakresie nieujawienia źródeł przychodów przez Mariana Banasia oraz Urząd Skarbowy Kraków – Podgórze w zakresie kontroli wobec ustalonej osoby”.

„Dwa spośród zarzutów wobec Tadeusza G. dotyczą niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez zaniechanie złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z uzyskaniem informacji o przedłożeniu w lipcu 2017 r. w Urzędzie Skarbowym Kraków – Podgórze podrobionej faktury, stanowiącej rozliczenie dofinansowania uzyskanego ze środków publicznych, a także powzięciem informacji o niezłożeniu sprawozdania finansowego za rok 2019 r. przez spółkę reprezentowaną przez Jakuba B.” – wyjaśniła prokuratura.

Jak „Pancerny Marian” stał się „Pancer-NIK-iem Banasiem”

Marian Banaś obejmował stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli w aureoli nieugiętego pogromcy złodziei VAT-u. Dzisiaj „Pancerny Marian”...

zobacz więcej

Jak wskazała, „zachowanie Tadeusza G. stanowiło też udzielenie pomocy sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej”. „Wobec tego zostało zakwalifikowane również jako przestępstwo poplecznictwa” – dodano.

Analiza operacji finansowych


Prokuratura poinformowała też, że „przeprowadzona przez CBA analiza operacji finansowych, polegających m.in. na dokonaniu przez Mariana Banasia przysporzeń na rzecz Jakuba B. oraz udzielaniu mu pożyczek, a także podjęte czynności procesowe, m.in. oględziny korespondencji mailowej zapisanej w komputerze zabezpieczonym u Jakuba B., wskazały na popełnienie przez niego szeregu przestępstw”.

„Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania w łącznej kwocie około 120 tys. zł na realizację prac renowacyjnych w kamienicy położonej w Krakowie” – podała prokuratura.

Marian Banaś donosi na Jarosława Kaczyńskiego. Powołuje się na art. 212 k.k.

Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że kieruje zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia...

zobacz więcej

Wg śledczych „dofinansowanie zostało wyłudzone na rzecz spółki reprezentowanej przez niego i jego żonę”. „Jakub B. działając w celu dokonania oszustwa, posłużył się podrobionymi fakturami VAT potwierdzającymi wykonanie robót budowlanych oraz szeregiem dokumentów poświadczających nieprawdę, m.in. potwierdzeniem przelewu wynagrodzenia za prace remontowe oraz protokołem odbioru końcowego i rozliczeniem wartości wykonanych prac” – napisano w komunikacie.

Umowa o wykonanie robót budowlanych


„Zarzuty obejmują również podrobienie przez Jakuba B. umowy o wykonanie robót budowlanych w kamienicy, na których realizację wyłudzono dofinansowanie ze środków Skarbu Państwa , a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających na dwukrotnym posłużeniu się podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 tys. zł w celu rozliczenia powyższego dofinansowania i wyłudzenia podatku VAT w kwocie prawie 80 tys. zł" – wylicza prokuratura.

„Po przesłuchaniu zatrzymanych, prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych” – napisano. Prokuratura poinformowała także, że kolejna osoba, która w tej sprawie usłyszy zarzuty popełnienia przestępstw wspólnie i w porozumieniu z Jakubem B., otrzymała dziś wezwanie do stawiennictwa w prokuraturze w charakterze podejrzanej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej