RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sfałszowane świadectwa szczepień w sieci. „To problem w walce z COVID-19”

Fałszywy dokument kosztuje 200 euro (zdjęcie ilustracyjne; fot. PAP/EPA/EVERT ELZINGA; Shutterstock)
Fałszywy dokument kosztuje 200 euro (zdjęcie ilustracyjne; fot. PAP/EPA/EVERT ELZINGA; Shutterstock)

W Holandii coraz większą skalę przybiera fałszowanie dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Fałszywka kosztuje 200 euro. – Zaczyna to być problemem – twierdzi rzecznik centrali publicznych przychodni zdrowotnych GGD GHOR.

Chciał sprzedawać „lewe papiery” na negatywny wynik testu na COVID

Dolnośląscy policjanci zatrzymali 21-letniego mieszkańca Szczecina, który na jednym z portali internetowych oferował do sprzedaży fałszywe...

zobacz więcej

Mechanizm oszustwa opisuje dziennik „De Volkskrant”. Fałszywy dokument potwierdzający zaszczepienie można nabyć w internecie. Następnie kupujący zgłasza się do jednej z przychodni GGD z informacją, że ich szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie i prosi o korektę.

– Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie – powiedział oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów. Funkcjonariusz nie był w stanie oszacować skali problemu, jednak rzecznik GGD GHOR twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie.

– W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej – uważa rzecznik.

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej