RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Igrzyska w Tokio na celowniku hakerów? Ostrzeżenie służb bezpieczeństwa

To ma być m.in. rewanż za sankcje nałożone na Rosję przez MKOl (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA; Shutterstock)
To ma być m.in. rewanż za sankcje nałożone na Rosję przez MKOl (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA; Shutterstock)

Służby bezpieczeństwa i eksperci ostrzegają, że igrzyska olimpijskie w Tokio mogą być celem działań rosyjskich hakerów – pisze w piątek „Washington Post”. Miałby to być m.in. rewanż za sankcje nałożone na Rosję przez MKOl.

Ceny ropy w USA rosną. Powodem cyberatak na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline –...

zobacz więcej

Według amerykańskiego dziennika, przed piątkowym rozpoczęciem igrzysk ostrzeżenia o zagrożeniu ze strony hakerów na usługach rosyjskich służb wydały m.in. agencje bezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii.

FBI ostrzegło, że cyberprzestępcy mogą użyć m.in. ataków ransomware, włamań, czy tzw. phishingu, by „zakłócać transmisję wydarzeń, wykradać (...) i publikować wrażliwe dane lub zakłócać infrastrukturę cyfrową wspomagającą olimpiadę”.

„Wiemy, że się na to przygotowali”


Dyrektor FireEye, jednej z najbardziej znanych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, John Hultqvist stwierdził, że ryzyko jest znaczące. – Oni (Rosjanie) robili to w przeszłości. Okoliczności są takie same, jeśli chodzi o zakaz występów dla rosyjskich sportowców (pod rosyjską flagą) i wiemy, że się na to przygotowywali – powiedział ekspert w wywiadzie dla CBS.

USA: Gigantyczny atak rosyjskich hakerów. Ofiarami blisko 200 firm

Powiązana z Rosją grupa hakerów włamała się do systemów ok. 200 firm. Atak typu ransomware, jaki przypuścili na dużą skalę hakerzy, potwierdziła w...

zobacz więcej

To już kolejny atak


„Washington Post” przypomina, że celem rosyjskich hakerów były dwie poprzednie olimpiady, letnia w Rio de Janeiro i zimowa w Pjongczangu. Według ekspertów, ataki te, wymierzone m.in. w ceremonię otwarcia igrzysk w Korei Płd. oraz organizacje antydopingowe, były „szczególnie zuchwałe”, choć rosyjscy hakerzy próbowali upozorować swój atak jako dzieło Chin lub Korei Północnej. Ostatecznie nie udało im się to, a amerykańska prokuratura postawiła zarzuty sześciu Rosjanom.

Zobacz także: Atak hakerski zdezorganizował pracę szwedzkich sklepów

W czwartek zajmująca się cyberbezpieczeństwem japońska firma MBSD wykryła próbę ataku skierowaną przeciwko komputerom w Japonii. Złośliwe oprogramowanie, zdolne do wymazania danych na zainfekowanych komputerach, miało być ukryte w rozsyłanym e-mailem pliku PDF o zagrożeniach cyberatakami dla igrzysk w Tokio. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej