RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Banasia na wniosek PO, a teraz Budka protestuje

Marian Banaś przekonuje, że mógł "popełnić pewne błędy w oświadczeniach majątkowych" (fot.PAP/Marcin Gadomski, Leszek Szymański)
Marian Banaś przekonuje, że mógł "popełnić pewne błędy w oświadczeniach majątkowych" (fot.PAP/Marcin Gadomski, Leszek Szymański)

- Ziobro wysyła do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu szefowi NIK. Kolejny odcinek porachunków w rodzinie PiS - pisze na Twitterze nowy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka. Ta ocena może dziwić, skoro śledztwo ws. Banasia zostało wszczęte wskutek zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw, złożonym m.in przez... Koalicję Obywatelską.

Jest wniosek o pociągnięcie Mariana Banasia do odpowiedzialności karnej

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Prokurator Generalny wystąpił dziś do Marszałka Sejmu RP o zgodę na pociągnięcie do...

zobacz więcej

O zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia wystąpił dziś do Marszałka Sejmu RP Prokurator Generalny na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Banasia złożyły: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, a także posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. W zawiadomieniu PO-KO pisano m.in., że Banaś „uchylał się od opodatkowania przez działanie polegające na wynajmowaniu posiadanej przez siebie nieruchomości” za kwotę „kilkakrotnie niższą niż szacunkowa rynkowa wartość najmu tego typu nieruchomości”, a celem miałoby być „płacenie podatku od niższej kwoty wynajmu”.

Politycy opozycyjnej formacji zarzucali wówczas organom państwa, że te „milczą, grają na przeczekanie” i nie podejmują w celu wyjaśnienia sprawy Banasia „żadnych działań”.

Teraz, gdy w wyniku śledztwa zatrzymano już m.in. syna Mariana Banasia, a jednocześnie jego doradcę społecznego, (więcej przeczytasz tutaj) i gdy w sprawie prezesa NIK Prokurator Generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu, Borys Budka sugeruje, że jest to reakcja na krytykę działań rządu ze strony Mariana Banasia.
Marian Banaś przekonuje, że mógł „popełnić pewne błędy w oświadczeniach majątkowych, ale nie przestępstwo”. W Radiu ZET szef NIK zapewniał również, że nie prowadzi z nikim wojny i działa zgodnie z prawem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej