RAPORT:

#FabrykahejtuPO

CBA zatrzymało doradcę prezesa NIK Jakuba B.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie oraz społecznego doradcę Prezesa NIK. Ten drugi to syn Mariana Banasia.

Prezes NIK o pochodzeniu swoich pieniędzy: Dostałem duży majątek od przyjaciela

Mogłem popełnić pewne błędy – oświadczył prezes Najwyższej Izby Kontroli pytany o swoje oświadczenia majątkowe. – Ale tylko błędy, a nie...

zobacz więcej

Jak informuje CBA, zatrzymań dokonali funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo dotyczące składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

„W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie. W związku z powziętymi ustaleniami przeprowadzono dzisiaj dwie realizacje” – informuje Biuro.

Na terenie Małopolski CBA zatrzymało społecznego doradcę Prezesa NIK Jakuba B. oraz dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G.

Po zakończeniu czynności mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.

„Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów” – informuje CBA.

Jak ustalono, drugi z zatrzymanych kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Śledztwo jest w toku. Planowane są kolejne czynności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej