RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Drogocenne toalety na plaży w Gdańsku. Koszt zaskakuje

Toalety są dobrze wyposażone (fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk)
Toalety są dobrze wyposażone (fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk)

Na plaży w Gdańsku powstało sześć nowoczesnych toalet. Za ich wybudowanie ratusz zapłacił bagatela prawie sześć milionów złotych. Nie są bezpłatne.

Dwa dni siedział zamknięty w sklepie. Zasnął w toalecie

Mężczyzna wszedł w sobotę wieczorem do toalety w białostockim Kauflandzie, aby wypić kupiony wcześniej alkohol. Zasnął, a gdy się obudził,...

zobacz więcej

O sprawie informuje „Dziennik Bałtycki”. Sześć drogocennych toalet powstało w Gdańsku między Jelitkowem a Brzeźnem przy wejściach oznaczonych numerami 46, 48, 50, 63, 75 oraz 78.

Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł aż 5,9 mln zł. Dziennik opisuje, że powierzchnia jednego szaletu to 35 m2. Posiadają one po dwie kabiny sanitarne przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz jedną dla osób niepełnosprawnych.

Szalety wyposażono w natryski i pisuary, które są demontowane zimą. Dlaczego wyszło aż tak drogo? Dziennik podaje, że „w przypadku czterech pierwszych szaletów władze szacowały, że ich budowa wyniesie 2,3 mln zł. Ostatecznie kosztowały aż 3,7 mln zł”.

Jak wyjaśnia Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, „teren pasa nadmorskiego stanowi specyficzną lokalizację, wymagającą znacznych nakładów finansowych”.

Warszawa postawi toalety po 600 tys. zł. „Za tyle można kupić mieszkanie”

Budżet obywatelski daje coraz większe możliwości. W warszawskiej edycji na 2021 rok do wykorzystania będzie ponad 83 mln zł. Wiele z projektów,...

zobacz więcej

– Zrealizowana inwestycja obejmowała nie tylko budowę publicznych toalet, ale również budowę infrastruktury umożliwiającej ich prawidłowe funkcjonowanie. Blisko połowę koszów realizacji tego zadania stanowiło doprowadzenie do budowanych obiektów przyłączy w tym m.in. energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych – stwierdziła.

Miasto wylicza, że w szaletach jest ogrzewanie podłogowe. „Ponadto, każda z toalet nasycona jest dużą ilością instalacji elektrycznych, sanitarnych i niskoprądowych, co również podwyższyło koszt. Jednocześnie warto zaznaczyć, że na koszt realizacji toalet wpływ miał również termin realizacji, te realizowane później były droższe z uwagi m.in. na wzrost cen materiałów budowlanych” – przekazuje miasto.

Koszt zbudowania toalet wzrósł ze względu na to, że potrzeba było stworzyć nową infrastrukturę umożliwiającą do nich dostęp.

Dziennik podaje, że za korzystanie z tych toalet plażowicze muszą zapłacić. Problem stwarza fakt, że opłatę uiścić można tylko gotówką.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej