RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Politycy opozycji i pracownicy RASP chcieli uderzyć w prezydenta... i ujawnili swoją ignorancję

Historyczną ignorancją wykazali się m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Lis, Barbara Nowacka, Maciej Gdula, Katarzyna Lubnauer, Bartosz Węglarczyk (fot. PAP; Forum)
Historyczną ignorancją wykazali się m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Lis, Barbara Nowacka, Maciej Gdula, Katarzyna Lubnauer, Bartosz Węglarczyk (fot. PAP; Forum)

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii Tadeuszowi Romerowi tysiące polskich Żydów w czasie II wojny światowej uniknęło śmierci. Pomagał mu współpracujący z polskim wywiadem japoński dyplomata Chiune Sugihara, wystawiając wizy tranzytowe, umożliwiające względnie bezpieczne wydostanie się z ZSRR. Fakt ten w trakcie swojej wizyty w Japonii przypomniał prezydent Andrzej Duda. Część polityków opozycji i wspierających ich dziennikarzy zaczęła drwić z niego, ujawniając swoją nieznajomość historii i złą wolę, która utrudniła im zapoznanie się z tekstem wystąpienia, które krytykowali.

Wizyta prezydenta w Japonii. Andrzej Duda oddał hołd polskiemu ambasadorowi

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Tokio oddał hołd polskiemu ambasadorowi w latach 1937-41, Tadeuszowi Romerowi. Pomagał on Polakom...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Tokio oddał hołd polskiemu ambasadorowi w latach 1937-41, Tadeuszowi Romerowi. Pomagał on Polakom deportowanym do ZSRR, a także uchodźcom – głównie pochodzenia żydowskiego. Tę wyjątkową historię przypomniał w trakcie swojego wystąpienia:

„Japonia jest krajem, z którym nas Polaków łączą szczególne więzi. Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy współpracując ze sobą, przyczynili się – na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet ponad stulecia – do nawiązania trwałych, pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich.

Przed dziesięcioleciami niewątpliwie taką postacią wśród Polaków był Tadeusz Romer, jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów II RP, pierwszy Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii w latach 1937–1941. Po wybuchu II wojny światowej Ambasador Romer pomagał Polakom deportowanym w głąb Związku Radzieckiego, a także uchodźcom, w dużej mierze żydowskiego pochodzenia, obywatelom Polski. Uchodźcy ci najczęściej przybywali przez Władywostok, wyposażeni w fikcyjne holenderskie wizy docelowe, a także japońskie wizy tranzytowe – tzw. „wizy życia”, które wystawiał jego kolega, japoński konsul w Kownie Chiune Sugihara, działając we współpracy z polskim wywiadem.

Tamta współpraca Ambasadora Tadeusza Romera oraz Konsula Chiune Sugihary jest doskonałym przykładem polsko-japońskiego bohaterstwa w niesieniu pomocy potrzebującym oraz symbolem budowania przyjaźni między naszymi narodami.”

Prezydent Andrzej Duda na audiencji u cesarza Japonii

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Japonii, został w piątek przyjęty na audiencji przez cesarza Japonii Naruhito. W piątek prezydent...

zobacz więcej

Relacja z tej wizyty i z wystąpienia głowy polskiego państwa ukazała się na naszym portalu, w artykule pt. „Współpraca lat wojny jest przykładem polsko-japońskiego braterstwa”. Została też zamieszczona w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze. Szybko okazało się, że część użytkowników tego serwisu uznała za stosowne skomentować skrót słów prezydenta Andrzeja Dudy zawarty w tytule tekstu, bez zapoznania się z treścią artykułu.

Okazało się, że ignorancją w tej sprawie wykazali się nie tylko anonimowi, zwykli internauci, ale też politycy i dziennikarze, którzy – przynajmniej w teorii – powinni brać większą odpowiedzialność za słowo, a swoją krytykę opierać na faktach, po zapoznaniu się z nimi, a nie przed. Na tle innych wybitnie wykazali się pracownicy Ringier Axel Springer Polska, którym ludzie zaczęli podsyłać artykuły opisujące historię współpracy Romera i Sugihara, opublikowane… w ich własnych serwisach.

Wykazał się tutaj również Jacek Czarnecki z radia Zet, który zamiast – jak to robią dziennikarze – zweryfikować otrzymaną w Internecie informację, publicznie zadał „pytanie czy Andrzej Duda to naprawdę powiedział?”

Głos zabrał też były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska, Bartłomiej Sienkiewicz. Do jego wpisu odniósł się szef portalu tvp.info, Samuel Pereira.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej