RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Watykan zdecydował w sprawie biskupa Szkodonia

Bp Jan Szkodoń (fot. PAP/Waldemar Deska)
Bp Jan Szkodoń (fot. PAP/Waldemar Deska)

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków wina bp. Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, nie została udowodniona – poinformowała Nuncjatura Apostolska.

Watykan zakończył postepowanie dot. pedofilii. Bp Kiernikowski złożył rezygnację

Watykan zakończył postępowanie dot. zaniedbań biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie wykorzystania seksualnego dziecka przez kapłana diecezji...

zobacz więcej

„W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie biskupa wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem” – podano w komunikacie.

Postępowanie wszczęto po publikacji „Gazety Wyborczej” „Zły dotyk biskupa z Krakowa”, w której biskupowi postawiono zarzut molestowania seksualnego 15-latki, do czego miało dochodzić przed laty.

Bp Szkodoniowi wymierzono pokutę polegającą na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. „Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył” – zakomunikowano.

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny – poinformowała nuncjatura.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej