RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Karol Nawrocki złożył przed Sejmem ślubowanie na prezesa IPN

Ślubowanie na prezesa IPN (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Ślubowanie na prezesa IPN (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Dr Karol Nawrocki złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Senat przerwał wybór prezesa IPN

Senat przerwał do piątku wybór prezesa IPN, którym ma zostać dr Karol Nawrocki; przerwę w tej sprawie ogłosił wicemarszałek Senatu Bogdan...

zobacz więcej

W piątek Senat zgodził się na wybór dr Karola Nawrockiego na prezesa IPN. W głosowaniu poparło go 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

„Będę strzegł obiektywnej narracji historycznej”


Karol Nawrocki w rozmowie z dziennikarzami w Senacie zapowiedział, że jako prezes IPN będzie strzegł obiektywnej narracji historycznej, a także dbał o polskich bohaterów. Podkreślił, że Polacy są narodem z genotypem wolności, który przez cały XX wiek walczył o niepodległe i suwerenne państwo.

Zapewnił, że jako prezes IPN będzie też przypominał o dwóch zbrodniczych systemach totalitarnych - niemieckim nazizmie i sowieckim komunizmie.

Życiorys


Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem nauk humanistycznych. Od 2009 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych i ekspozycyjnych, zaangażowany w działalność społeczną. Wyróżniony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Czytaj także: Nowy szef IPN przegłosowany. Kogo wybrał Sejm?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej