RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Senator Rubio: Umowa ws. Nord Stream 2 pokazuje, że USA są gotowe porzucać przyjaciół

Marco Rubio (fot. Stefani Reynolds-Pool/Getty Images)
Marco Rubio (fot. Stefani Reynolds-Pool/Getty Images)

USA i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2, co wzbudziło protesty nie tylko w Europie Środkowej, ale również w Stanach Zjednoczonych. „Zgoda prezydenta USA na dokończenie Nord Stream 2 jest lekkomyślna. Biden pokazuje Putinowi, że nasz kraj jest gotowy do poświęcenia przyjaciół, takich jak Ukraina” – stwierdził senator Marco Rubio.

Żaryn zaniepokojony zgodą na Nord Stream 2. Obawia się destabilizacji

Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu...

zobacz więcej

„Nie jest tym zachwycony” – przyznał senator Partii Demokratycznej Tim Kaine, członek komisji sił zbrojnych i spraw międzynarodowych, cytowany przez portal „Politico”.

Senator Jane Shahee stwierdziła, że „jest sceptyczna, czy umowa okaże się efektywna, gdy kluczowy gracz – Rosja – zdecyduje się nie przestrzegać reguł gry”.

Krytyki nie szczędzi też kongresmen z Teksasu, Michael McCaul. „Rosja wykorzysta gazociąg Nord Stream 2 jako narzędzie nacisku przeciwko Ukrainie i transatlantyckiemu bezpieczeństwu energetycznemu, gdy tylko zostanie on uruchomiony” – ocenia.

Równie krytyczny jest senator Marco Rubio, który napisał: „Administracja Bidena może składać tyle pustych obietnic, ile chce i mówić: »Dyplomacja wróciła«. Nie zmienia to jednak faktu, że zgoda prezydenta USA na dokończenie Nord Stream 2 jest lekkomyślna. Biden pokazuje Putinowi, że nasz kraj jest gotowy do poświęcenia przyjaciół, takich jak Ukraina”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat NS2.

W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i mają działać na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu, która zapewnia Ukrainie dochody z opłat tranzytowych i która wygasa w 2024 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej