RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kiedy spotkasz ją w lesie, nawet nie dotykaj. „Śmiertelne niebezpieczeństwo”

Owoce wawrzynka wilczełyko (fot. Shutterstock/weha)
Owoce wawrzynka wilczełyko (fot. Shutterstock/weha)

Przypominają porzeczki, ale są śmiertelnie niebezpieczne. Trzymajcie się od nich z daleka! – ostrzegają Lasy Państwowe. Właśnie dojrzewają owoce wawrzynka wilczełyko.

Rekordowe ceny drewna. Dlaczego tak się dzieje?

Ceny drewna w ostatnich miesiącach mocno poszły w górę. Kiedy na początku roku za metr sześcienny np. sosny trzeba było zapłacić około 300 zł,...

zobacz więcej

Wawrzynek wilczełyko należy do rodziny wawrzynkowatych, występuje w Europie i Azji. Lasy Państwowe informują, że roślinę można spotkać w całej Polsce, przede wszystkim w cienistych, wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, rzadziej zaroślach.

Wawrzynek wilczełyko jest objęty ochroną gatunkową, która ma zapobiec zrywaniu gałązek obsypanych kwieciem na wczesnowiosenne bukiety.

Krzew wawrzynka sięga do dwóch metrów. „Rośnie bardzo wolno i posiada wyprostowane, grube, ale elastyczne, lśniące, nagie pędy, w górze ulistnione. Jest luźno ugałęziony. Młode pędy pokryte są korą w żółto-brunatnym kolorze z delikatnymi domacjami (włoskami). Występuje na glebach próchnicznych, świeżych (chętnie wapiennych), stale wilgotnych i chłodnych – nie znosi gleb suchych i nagrzewających się. Lubi miejsca półcieniste do zacienionych, ponadto odporny na mrozy (do −29 °C)” – opisano.

Roślina jest bardzo niebezpieczna, pod żadnym pozorem nie należy nawet jej dotykać. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej