RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Suski: Komisja przyjmie poprawkę Kukiza do projektu ustawy medialnej

We wtorek sejmowa komisja kultury najprawdopodobniej przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej, która wyklucza możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa mediów prywatnych – powiedział wiceszef klubu PiS Marek Suski. Taką poprawkę zaproponował Paweł Kukiz. Suski stwierdził takż, że „ustawa medialna, to nie jest sprawa polityczna”, to jest po prostu biznes tak jak „Nord Stream 2 to nie jest sprawa polityczna, to jest biznes”. – Każde z tych państw walczy o swoje interesy, Polska też ma do tego prawo – powiedział Marek Suski.

Groźba ws. koncesji dla TVN24? Departament Stanu: To będzie miało konsekwencje

Los koncesji telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie; ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje konsekwencje dla...

zobacz więcej

Marek Suski, który jest wnioskodawcą projektu ustawy medialnej powiedział w TVP1, że proponowane przepisy mają zabezpieczać Polskę przed tym, aby w mediach nie było kapitału pochodzącego spoza UE przekraczającego 49 proc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Zawsze byliśmy pod okupacją albo niemiecką, albo rosyjską, albo austriacką. Dzisiaj jesteśmy państwem wolnym, suwerennym i o tę suwerenność zabiegamy. Wszyscy mają interesy. Niemcy wbrew solidarności energetycznej robią biznes z Rosją. Wbrew bezpieczeństwu Ukrainy, dostarczają Rosjanom pieniądze na zbrojenia, mają w tym interes – mówił Suski.

„Prawo obowiązuje wszystkich


Na uwagę, że w myśl obecnego brzmienia projektu Polska traktuje tak samo Amerykanów jak np. Rosjan, polityk PiS odparł: „No nie, prawo obowiązuje wszystkich”. Dopytywany, dlaczego więc inwestor amerykański ma mieć inne prawa niż inwestor np. holenderski czy portugalski odpowiedział, że dlaczego, iż Stany Zjednoczone nie są w Europie.

Suski był też pytany o swoją wypowiedź w kontekście projektu i telewizji TVN, która brzmiała: „Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji”.

Posiedzenie KRRiT. Co z koncesją dla TVN24?

Na dzisiejszym posiedzeniu odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości – powiedziała Teresa...

zobacz więcej

Suski podkreślił, że chodziło o to, że Polacy będą mieli jakiś wpływ, a nie PiS. – Co więcej jest proponowana poprawka, która będzie wykluczać możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa, czyli to w ogóle od razu odetnie te podejrzenia i przekręcenie mojej wypowiedzi - my jako Polacy, a nie my jako PiS – powiedział Suski.

Posiedzenie sejmowej komisji kultury


Na pytanie, czy uważa, że ustawa w obecnym kształcie zostałaby zaakceptowana przez większość sejmową, Suski odparł, że będą się toczyć nad nią prace. – W najbliższy wtorek jest posiedzenie (sejmowej komisji kultury) będziemy nad nią pracować, najprawdopodobniej komisja przyjmie poprawkę, która wykluczy możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa, żeby nie było tych podejrzeń, że PiS chce na tym rękę położyć, a później zobaczymy, mamy można powiedzieć niewielką większość w parlamencie – powiedział Suski.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz we wtorkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że do projektu zmian w ustawie medialnej składa poprawkę, wykluczającą możliwość „upaństwowienia” mediów prywatnych. Kukiz poinformował, że poprawka zakłada m.in., że zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania do ustawy udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa.

Suski pytany o koncesję dla TVN powiedział, że ta sprawa nie ma nic wspólnego z projektem ustawy medialnej. Poseł PiS zapewniał, że projekt ustawy medialnej jest podyktowany wyłącznie kwestiami kapitału i biznesu, a nie polityki.

Czytaj także: Kapitał zagraniczny w mediach. Jak wyglądają przepisy w UE i USA?

Wielkie zwycięstwo Putina. TVN już nikogo nie oszuka

„Tak złych stosunków na linii Moskwa-Waszyngton nie było od upadku ZSRR” – przekonywała niedawno swoich widzów stacja TVN. Zapewniano, że Donald...

zobacz więcej

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji


W połowie lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Do projektu w obecnym kształcie uwagi ma m.in. koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina. Rzeczniczka tego ugrupowania Magdalena Sroka poinformowała, że jej ugrupowanie przygotowuje poprawki do projektu wzorując się na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje: UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD; wykluczyć ma to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział w środę w Sejmie, że projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu izby 11 sierpnia; wcześniej musi się odbyć się posiedzenie komisji.

Czytaj także: KRRiT o ataku Morozowskiego z TVN na posłankę Lewicy: Nie dochował standardów dziennikarskich

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej