RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Minister zdrowia o czwartej fali. Szczepionki płatne od jesieni?

Kiedy przyjdzie czwarta fala epidemii? (fot.  PAP/Sebastian Borowski)
Kiedy przyjdzie czwarta fala epidemii? (fot. PAP/Sebastian Borowski)

Cały czas analizujemy wszystkie pomysły, które się pojawiają w Europie, motywujące do szczepień – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapytano go też, czy od października szczepionki będą płatne.

Zespół PAN ds. COVID-19: Niezaszczepieni nie powinni mieć kontaktu z uczniami

Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19, są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci – piszą naukowcy z zespołu ds. COVID-19...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski był pytany w Polsat News m.in. o działania zmierzające do zwiększenia liczby szczepień przeciw COVID-19 – o to, „czy jest zwolennikiem stosowania kija, czy marchewki”.

– Jestem zwolennikiem przekonywania, nie chciałbym używać tych uproszczonych atrybutów kija i marchewki. Uważam, że przede wszystkim powinniśmy przekonywać i wydaje mi się, że w perspektywie grudnia (gdy rozpoczęły się szczepienia), porównując z obecnym okresem przekonaliśmy bardzo wielu ludzi – ocenił Niedzielski.

Cały czas analizujemy wszystkie pomysły, które się pojawiają w Europie (motywujące do szczepień). Mamy nawet taki katalog, w którym wszystkie one są spisane i staramy się je oceniać, stosując różne kryteria – wskazał.

Szczepionki płatne od października?


Pytany o swoją wypowiedź, że szczepionki będą bezpłatne do końca września, szef MZ stwierdził, że do końca września utrzymany będzie system, że zarówno preparat, jak i zaszczepienie są bezpłatne. Dopytywany, czy to oznacza, że obywatele będą po tym terminie płacić za szczepienia, Niedzielski powiedział, że taka decyzja nie została podjęta. Indagowany, czy „taka decyzja jest na stole”, minister odparł, że „taka decyzja jest również rozważana”. – Zapewniam, że do końca września można się zaszczepić bezpłatnie – zaznaczył.

Min. Czarnek: Liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o prawie milion

Liczę na to, że jak najwięcej osób się zaszczepi, bo będą mogli czuć się bezpiecznie. Zaszczepieni chronią swoje życie – powiedział minister...

zobacz więcej

Odpowiadając z kolei na pytanie, czy może zadeklarować, że w ciągu miesiąca czy dwóch nie pojawią się ograniczenia dla niezaszczepionych dotyczące korzystania np. z komunikacji, kin, teatrów czy obiektów sportowych, czy też jest to kwestia otwarta, szef MZ stwierdził, że „wszystko są to zagadnienia otwarte”. – Musimy trzymać rękę na pulsie, co się dzieje z epidemią, i tę rękę trzymamy – dodał.

Komentując kwestię ewentualnych obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego, minister stwierdził, że „to jeden z pomysłów, który w pierwszej kolejności powinny być realizowane, o ile będzie przekonanie, że to konieczne”.

Minister wyraził przekonanie, że czwarta dala pandemii będzie zupełnie inna niż dotychczasowe. – Najgorszy scenariusz, jaki w tej chwili analizowaliśmy, to zachorowania w przedziale 10-15 tys., czyli o połowę mniej niż było w szczytach w apogeum drugiej i trzeciej fali – powiedział szef MZ.

Pytany, czy nauczyciele powinni mieć obowiązek szczepień, a niezaszczepieni ograniczenie pracy z dziećmi, Niedzielski stwierdził, że odpowiedź nie jest prosta. – Na tę chwilę nie jestem tego zwolennikiem – dodał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wskazał, że bazowy scenariusz zakłada, iż od września dzieci wrócą normalnie do nauki. – Sytuację zawsze analizujemy w zależności od tego, jakie będzie tempo rozwoju pandemii – przypomniał. – Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że scenariusz powrotu zwykłego dzieci do szkół to scenariusz, który będzie realizowany z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Inne scenariusze są naprawdę bardzo nisko prawdopodobne – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej