RAPORT

Pogarda

Nowy terminal w Gdyni. Zacumował pierwszy prom

Nowy terminal dostosowano do obsługi promów o długości 240 m (fot. YouTUbe/PortGdyniaOfficial)
Nowy terminal dostosowano do obsługi promów o długości 240 m (fot. YouTUbe/PortGdyniaOfficial)

Najnowsze

Popularne

W Porcie Gdynia trwają odbiory techniczne nowego Publicznego Terminalu Promowego z rampą ro-ro. Obiekt zakłada możliwość korzystania z niego kilku operatorów oraz przyjmowania różnych promów. Odbyło się już pierwsze testowe cumowanie promu Stena Line.

Premier: Szczecin i Świnoujście stają się hubem technologiczno-energetycznym Polski

Zmieniamy krajobraz gospodarczy. Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski. To początek...

zobacz więcej

Prace związane z budową Publicznego Terminalu Promowego już się zakończyły, a obecnie trwają odbiory techniczne.

Nowy terminal dostosowano do obsługi promów o długości 240 m – o jedną trzecią dłuższych niż obecne jednostki Stena Line. Możliwość przyjmowania dłuższych promów to dopasowanie się do uwarunkowań rynku bałtyckiego.

Przy nowym terminalu będą cumować promy o różnej długości, realizujące połączenia Stena Line oraz Polferries Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W poniedziałek 19 lipca przeprowadzono próbne cumowanie promu Stena Spirit o długości 176 m.

Otwarcie nowego terminalu zaplanowano na 23 września, co zbiega się z uroczystością 99. rocznicy uchwalenia przez Sejm ustawy o budowie portu w Gdyni.

„Green Port”


Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia realizowany jest zgodnie z ideą „Green Port”, której wyrazem jest zastosowane przyłącze elektryczne. Korzystać z niego będą promy cumujące przy terminalu. Wykorzystanie energii elektrycznej z lądu eliminuje emisję spalin, drgania oraz hałas wytwarzane przez generatory na promie. Dzięki temu zmniejsza się negatywny wpływ transportu promowego na środowisko i jego oddziaływanie na centrum miasta. Poprawia się także komfort pracy załogi promów.

Wartość inwestycji to ok. 292 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 116,8 mln zł.Przeczytaj też: Bałtyk. Ogromny prom z pasażerami osiadł na mieliźnie [WIDEO]

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej