RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niedzielski o kolejnej fali epidemii: Nie „czy”, tylko „kiedy”? [WIDEO]

Jesteśmy w sytuacji, w której nie zadajemy sobie pytania, czy będzie czwarta fala epidemii koronawirusa, tylko kiedy ona nastąpi. Ta fala będzie się rozpędzała. Jesteśmy w punkcie przesilenia – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczał, rząd będzie proponował instrumenty, które mają zachęcić do szczepień. Minister oznajmił, że jego resort chce dopuścić schemat szczepienia, który daje możliwość mieszania szczepionek.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W piątek 23 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce mamy blisko 33,5 mln wykonanych szczepień. – Prawie 18 mln zaszczepionych I dawką. To wciąż niesatysfakcjonujące dane. Osoby, które przyjęły co najmniej I dawkę szczepienia, bądź są zarejestrowane, wśród pełnoletnich to 56 proc. populacji – dodał.

Jak mówił Dworczyk, to są liczby z jednej strony duże, ale z drugiej – „wciąż niesatysfakcjonujące”. – Dziś mamy taką sytuację, że osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepienia bądź są zarejestrowane i w ciągu najbliższych dni przyjmą szczepionkę, wśród pełnoletnich osób – to jest 56 proc. populacji – powiedział.

Podkreślił, że widać niestety, jak cały czas spada liczba osób rejestrujących się na szczepienie. – W zeszłym tygodniu średnia dzienna to było ok. 44 tys. i to jest kolejny spadek tydzień do tygodnia o kilkanaście procent. W tym tygodniu po raz pierwszy od wielu tygodni nie przekroczymy pewnie miliona wykonanych szczepień. Znakomita większość tych szczepień, które wykonujemy, to są drugie dawki – kontynuował.

Dworczyk zauważył, że „w absolutnej większości krajów UE widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami”.

– Tym bardziej powinno nas to mobilizować – i mówię tu o nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych, wszelkich innych (...) – do tego, byśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy, do tego, by szczepili się, by Polacy uzyskali odporność zbiorową – powiedział szef KPRM, dodając, że – w kontekście nadchodzącej czwartej fali – to niezwykle potrzebne – wskazał.

Dworczyk przekazał również, że „udało się porozumieć z POZ-ami, (...) bardziej niż dotychczas zaangażują się w akcję szczepień”. – Ale, jak powiedziałem, ten problem dotyczy nie tylko lekarzy, przedstawicieli administracji, dotyczy nas wszystkich, stąd prośba do wszystkich o włączenie się w to przedsięwzięcie – zaapelował.

Minister zdrowia o czwartej fali. Szczepionki płatne od jesieni?

Cały czas analizujemy wszystkie pomysły, które się pojawiają w Europie, motywujące do szczepień – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapytano...

zobacz więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że jesteśmy w punkcie przesilenia. – Możemy powiedzieć, że zegar tyka i czas nieubłaganie idzie do przodu. To ma to znaczenie, że w tej chwili jesteśmy w sytuacji, kiedy nie zadajemy sobie już pytania, czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą Covidu, tylko po prostu kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność – oświadczył szef MZ podczas konferencji prasowej. Minister przekonywał, że wszystkie analizy, którymi dysponuje rząd wskazują, że 4. fala będzie się rozpędzała.

– Jesteśmy w punkcie przesilenia, gdzie do tej pory mieliśmy komfortową sytuację zmniejszania się liczby zakażeń, mieliśmy też moment, w którym ta liczba średnia dzienna zakażeń utrzymywała się na poziomie około 80-u, ale mniej więcej od tygodnia, dwóch tygodni, mamy już do czynienia z przesileniem. Mamy do czynienia ze wzrostem – poinformował Niedzielski.

– Ten zegar tyka, ten zegar cały czas mierzy czas, i dochodzimy do takiego punktu, w którym naprawdę przyszłość jest określona przez nasze zachowanie. Jeżeli nie będziemy kontynuowali dalej tej intensywnej, dynamicznej akcji szczepień, to skazujemy się oczywiście i na większą liczbę zakażeń, ale też oczywiście czasowo na stosunkowo szybsze jej wystąpienie – oświadczył.

Zdaniem Niedzielskiego, głównym parametrem, od którego zależy sytuacja epidemiczna w najbliższych miesiącach, jest wyszczepienie.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Niedzielski mówił, że od wartości parametru wyszczepienia zależy intensywność przebiegu czwartej fali epidemii koronawirusa. – To jest ważne, bo właśnie z tym związane są wszelkie decyzje dotyczące obostrzeń – powiedział.

Jak dodał, jeżeli stopień wyszczepienia będzie wysoki to możemy spodziewać się, że apogeum czwartej fali nie będzie stanowiło zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Minister podkreślił, że każda decyzja o zaszczepieniu to zmniejszanie ryzyka tego, co będzie się działo na jesieni. Poinformował, że decyzje o obostrzeniach będą podejmowane w przypadku zagrożenia dla wydolności polskiej infrastruktury leczniczej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej