RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezydent Andrzej Duda na audiencji u cesarza Japonii

Wizyta Andrzeja Dudy w Japonii (fot. KPRP)
Wizyta Andrzeja Dudy w Japonii (fot. KPRP)

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Japonii, został w piątek przyjęty na audiencji przez cesarza Japonii Naruhito. W piątek prezydent weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Wizyta prezydenta w Japonii. Andrzej Duda oddał hołd polskiemu ambasadorowi

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Tokio oddał hołd polskiemu ambasadorowi w latach 1937-41, Tadeuszowi Romerowi. Pomagał on Polakom...

zobacz więcej

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym MKOL Thomasem Bachem.

W czwartek podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej – prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada.

Prezydent odwiedził także ośrodek Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920-1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię. Początkowo ośrodek pomagał dzieciom (sierotom i chorym), obecnie również samotnym osobom starszym.

W ramach wizyty w Japonii przewidziane jest jeszcze m.in. spotkanie prezydenta z premierem Japonii Yoshihide Sugą, zaplanowane na sobotę.

W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił, że prezydent Andrzej Duda udaje się do Japonii, gdzie chce wesprzeć polskich sportowców uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich. – To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań – podkreślił minister.

Czytaj także: Kumoch: Polska walczy o swoją pozycję, jak każde inne państwo

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej