RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

NS2 zmienia wszystko. „Teraz Niemcy będą rządzić poprzez politykę klimatyczną i gender”

Nord Stream 2. Kanclerz Angela Merkel (fot. Wolfgang Kumm/dpa, PAP/DPA)
Nord Stream 2. Kanclerz Angela Merkel (fot. Wolfgang Kumm/dpa, PAP/DPA)

„Porozumienie Merkel-Biden to kompletny sukces Niemiec i kompletna klapa USA” – pisze na Twitterze Józef Orzeł, twórca Klubu Ronina, związany obecnie z resortem cyfryzacji. Jak dodaje, Berlin nie tylko ugrał swoje, ale kupił też „drzwi obrotowe między USA, Chinami i Rosją. I będzie trzymać UE za twarz”. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price tłumaczy, że amerykańscy dyplomaci „konsultowali się” z Ukrainą i „rozmawiali” z Polską w sprawie treści porozumienia dotyczącego Nord Stream 2.

Wielkie zwycięstwo Putina. TVN już nikogo nie oszuka

„Tak złych stosunków na linii Moskwa-Waszyngton nie było od upadku ZSRR” – przekonywała niedawno swoich widzów stacja TVN. Zapewniano, że Donald...

zobacz więcej

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wycofała się z nakładania sankcji za budowę Nord Stream 2 i dała zielone światło dla dokończenia gazociągu między Rosją a Niemcami – omijającego Polskę i państwa Bałtyckie.

Józef Orzeł ocenił na Twitterze, że jest to „koncert mocarstw”, w którym USA wystąpiły w imieniu NATO bez żadnych uzgodnień i konsultacji, Niemcy w imieniu Unii Europejskiej, a Rosja pojawiła się jako „cichy wspólnik – beneficjent”.

Zobacz także ->  Szynkowski vel Sęk: Nord Stream 2 szkodliwy dla solidarności energetycznej UE

„Rząd USA zaakceptował co najmniej 3 mld euro rocznie dla Rosji na zbrojenia z kasy mieszkańców Unii za gaz” – napisał były poseł, twórca Klubu Ronina i przewodniczący Rady do Spraw Cyfryzacji działającej przy ministrze cyfryzacji.

„To połączenie Jałty z Monachium. W dodatku nic nie dające USA w konkurencji z Chinami. Przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział, że USA uznało Niemcy za drugiego współlidera Zachodu. 3 lata temu Merkel oświadczyła, że straciła zaufanie do USA. Od tego czasu Niemcy prowadzą samodzielną (geo)politykę, która służy tylko Niemcom i polega na współpracy z Rosją wbrew interesom Zachodu” – zaznaczył.

„Niemcy będą nas cierpliwie wypychać z UE”

Republikański senator nie odpuszcza ws. Nord Stream 2. Będzie blokował nominacje Bidena

Republikański senator Ted Cruz z Teksasu zapowiedział w czwartek, że będzie wstrzymywał senacki proces zatwierdzania nominowanych przez prezydenta...

zobacz więcej

Józef Orzeł stwierdził, że Angela Merkel od 3 lat prowadzi niezależną, samodzielną politykę niemiecką w postamerykańskim świecie. „Mało kto to zauważył. Mało kto też uznał, że porozumienie Merkel-Biden to kompletny sukces Niemiec i kompletna klapa USA. Merkel nie oddała ani guzika. Biden nie uzyskał nic” – skomentował.

Jak dodał, Merkel nie stanęła więc po stronie USA w rywalizacji z Chinami i nie stanie, bo wie, że USA są tak słabe, że nie wygrają nawet rywalizacji z Niemcami. „Lepiej więc kupić sobie drzwi obrotowe między USA, Chinami i Rosją. I trzymać Unię za twarz. Dlatego sądzę, że Merkel nie odejdzie z polityki i będzie rządzić Niemcami i UE z tylnego fotela. Metodą na rządzenie UE będzie przede wszystkim polityka klimatyczna, na której korzystają Niemcy (jak na euro) i ideologia gender” – wskazał.

Zobacz także ->  Wildstein dla portalu tvp.info: Start NS2 to koniec Unii w obecnym kształcie

Na koniec ocenił, że na pierwszej z nich Polska może stracić suwerenność, a na drugiej tożsamość. „Jeśli się nie damy, Niemcy będą nas nadal cierpliwie wypychać z UE” – wskazał Józef Orzeł.

Sprawa Nord Stream 2 ma zasięg i znaczenie międzynarodowe. Korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz poinformował o tym, jak chińskie media tłumaczą teraz budowę rurociągu.

„Z perspektywy Moskwy, dlaczego Rosja miałaby pozwolić Ukrainie czerpać korzyści ze swojego przemysłu gazowego, jeśli nadal spotyka się z polityczną wrogością ze strony Ukrainy?” – cytuje.

„DW” o dealu ws. Nord Stream 2: Pieniądze i dobre słowa powinny to naprawić

„Pieniądze i dobre słowa powinny to naprawić” – stwierdza na swoim portalu internetowym „Deutsche Welle”, komentując amerykańsko-niemieckie...

zobacz więcej

USA się tłumaczą


Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że amerykańscy dyplomaci konsultowali się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami.

– W czasie całego tego procesu (negocjacji), zarówno my, jak i nasi niemieccy sojusznicy bardzo blisko konsultowaliśmy się z Ukrainą. Mieliśmy ponad tuzin konsultacji z Ukrainą w ciągu ostatnich tygodni – zapewnił.

Zobacz także ->  Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

– Konsultowaliśmy się z Polską, podobnie jak z innymi krajami, które mogłyby zostać pokrzywdzone przez ten projekt – dodał.

Podkreślił, że rozmowy z Kijowem wpłynęły na treść porozumienia i zapowiedział, że konsultacje te nadal będą kontynuowane. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej