RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zespół PAN ds. COVID-19: Niezaszczepieni nie powinni mieć kontaktu z uczniami

Co można zrobić, aby w roku szkolnym 2021/2022 uniknąć zamknięcia placówek edukacyjnych? (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Co można zrobić, aby w roku szkolnym 2021/2022 uniknąć zamknięcia placówek edukacyjnych? (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19, są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci – piszą naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN i radzą, by w obliczu czwartej fali koronawirusa poddać szczepieniom personel szkół i uczniów. Ich zdaniem nauczyciele, którzy nie przyjęli szczepionki przeciw COVID-19, nie powinni mieć kontaktu z uczniami.

Min. Czarnek: Liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o prawie milion

Liczę na to, że jak najwięcej osób się zaszczepi, bo będą mogli czuć się bezpiecznie. Zaszczepieni chronią swoje życie – powiedział minister...

zobacz więcej

W opublikowanym stanowisku eksperci z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN piszą, co można zrobić, aby w roku szkolnym 2021/2022 uniknąć zamknięcia placówek edukacyjnych.

Według nich oprócz noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń, dezynfekcji, delegowania nauczycieli do konkretnych klas i podziału uczniów na grupy niemające ze sobą kontaktu, metodą walki z wirusem są szczepionki. „Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów” – piszą eksperci.

W tej chwili mogą się szczepić osoby powyżej 12. roku życia. „Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – tłumaczą naukowcy w stanowisku.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W czwartek 22 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 126 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Ich zdaniem, jeżeli jesienią będzie konieczne wprowadzenie nauczania hybrydowego, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczniowie.

Regularne testowanie na obecność koronawirusa


Naukowcy postulują w stanowisku przeprowadzanie w szkołach regularnych testów na obecność SARS-CoV-2: „Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze”.

„Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę” – apelują eksperci.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej