RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Horała krytycznie o pakiecie klimatycznym KE. „Zaszkodzi gospodarce”

Celem pakietu Fit for 55 jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla w UE (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Celem pakietu Fit for 55 jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla w UE (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała skrytykował proponowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny Fit for 55. Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego ocenił w Programie 1 Polskiego Radia, że zawarte w pakiecie rozwiązania nie powstrzymają globalnego ocieplenia, zaszkodzą natomiast europejskiej gospodarce.

Propozycje legislacyjne KE „zmienią sposób, w jaki mieszkamy i handlujemy”

Komisja Europejska (KE) przedstawiła pakiet 12 propozycji legislacyjnych, które mają zmienić sposób, w jaki podróżujemy, mieszkamy, wytwarzamy...

zobacz więcej

Gość Jedynki podkreślił, że w dyskusji nad pakietem Polska powinna się skupić na propozycjach, które mogą być dla niej korzystne. Pierwsza z nich to utworzenie funduszu wspierającego transformację energetyczną.

Jak powiedział Marcin Horała, „im ten fundusz będzie większy, tym bardziej będą z niego korzystać kraje, które potrzebują więcej inwestycji, takie jak Polska”. Dodał, że jeżeli te inwestycje miałyby się odbywać na koszt Unii Europejskiej, a nie na koszt Polski, to byłaby to sytuacja dla nas pozytywna.

Druga propozycja, korzystna zdaniem Marcina Horały dla Polski, to wprowadzenie podatku granicznego dla towarów importowanych z krajów o mniejszych wymaganiach, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

Celem pakietu Fit for 55 jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej o 55 procent do roku 2030.

Czytaj także: Prof. Legutko: To co robi KE i TSUE wobec Polski, to jest łamanie traktatów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej