RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten ekstrakt ziołowy jest skuteczny w walce z koronawirusem

Bylica roczna (Artemisia annua) występuje głównie w Azji, Ameryce Południowej i w Europie (fot. Shutterstock/JiaCheng Zhao)
Bylica roczna (Artemisia annua) występuje głównie w Azji, Ameryce Południowej i w Europie (fot. Shutterstock/JiaCheng Zhao)

Związki zawarte w wyciągu z bylicy rocznej skutecznie zwalczają wirusa SARS-CoV-2 w tkance płucnej – wykazały badania laboratoryjne opublikowane w piśmie „Scientific Reports”.

Ponad 40 proc. wyleczonych z COVID–19 ma objawy choroby po trzech miesiącach

U ponad 40 proc. osób wyleczonych z COVID–19 występują objawy choroby po trzech miesiącach od infekcji SARS–CoV–2 – wynika z badania portugalskich...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Bylica roczna (Artemisia annua) występuje głównie w Azji, Ameryce Południowej i w Europie. W Polsce spotkać ją można dość rzadko, głównie w południowych regionach. Wyciągi z tej rośliny zawierają związek o nazwie artemizynina, który, podobnie jak jej pochodne, wykorzystywany jest w leczeniu malarii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie i Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego postanowił sprawdzić, czy artemizynina lub jej pochodne mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19. Podczas badań wykorzystywano ekstrakty z bylicy uprawianej w amerykańskim stanie Kentucky.

W warunkach laboratoryjnych badacze zainfekowali ludzką tkankę płuc duńskim wariantem wirusa SARS-CoV-2, a następnie dodawali ekstrakty z bylicy. Zaobserwowano, że zarówno artemizynina, jak i jej pochodne – artezunat i artemeter – skutecznie hamowały rozwój choroby. Najskuteczniejszy okazał się artezunat, po nim artemeter, a na końcu artemizynina.

Naukowcy planują kontynuować badania nad skutecznością tych związków podczas badań klinicznych.

Czytaj także: Szczepionki przeciw COVID-19. Skuteczne w badaniach klinicznych i w „realnym świecie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej