RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Fala upałów w Irlandii Północnej. Trzy rekordy w ciągu sześciu dni

W Irlandii Północnej obowiązuje ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami (fot. Rebecca Black/PA Images via Getty Images)
W Irlandii Północnej obowiązuje ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami (fot. Rebecca Black/PA Images via Getty Images)

Po raz trzeci w ciągu zaledwie sześciu dni w Irlandii Północnej zanotowano najwyższą temperaturę w historii. Rekord pobity został w mieście Armagh, gdzie w czwartek po południu termometry pokazały 31,4 st. Celsjusza.

W nocy ochłodzenie i opady deszczu. A jaka pogoda w czwartek?

W czwartek pogoda bez większych zmian; spodziewane jest umiarkowane zachmurzenie i miejscami przelotne opady deszczu – powiedział PAP synoptyk IMGW...

zobacz więcej

Poprzednią najwyższą temperaturę w historii – 31,3 stopni – zmierzono zaledwie niecałe 25 godzin wcześniej w miejscowości Castlederg, zaś pierwszy z serii tegorocznych rekordów ustanowiony został w minioną sobotę, gdy w Ballywatticock było 30,2 st. C. Dla porównania – jeszcze poprzedni rekord, 30,8 st. C, przetrwał 38 lat.

W Irlandii Północnej do północy z piątku na sobotę pozostaje w mocy wydane przez brytyjski urząd meteorologiczny Met Office ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Wcześniej takie ostrzeżenie wydane zostało także dla południowo-zachodniej Anglii i większej części Walii, ale to przestaje obowiązywać o północy z czwartku na piątek.

Według prognoz trwająca od kilku dni fala upałów zakończy się w najbliższy weekend, gdy przez całą Wielką Brytanię przejdą gwałtowne ulewy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej