RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Haaretz”: Izrael zwrócił się do USA o pomoc w walce z nowelizacją polskiego Kpa

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid (fot. arch. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid (fot. arch. PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w celu wywarcia presji na Polskę, by ta nie uchwaliła noweli Kpa, która ogranicza możliwości restytucji mienia ocalałych z Holokaustu – informuje w czwartek izraelski dziennik „Haaretz”.

Izraelski ostrzał odwetowy Libanu

Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła we wtorek rano ostrzelała Liban w odwecie za wystrzelenie rakiet w kierunku terytorium Izraela....

zobacz więcej

„Lapid, który w zeszłym miesiącu publicznie zaatakował polską ustawę, doprowadzając do otwartej konfrontacji z Warszawą”, prowadzi rozmowy w tej sprawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem – podaje gazeta. Inni urzędnicy izraelskiego MSZ mieli również omówić tę kwestię ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie.

Według dziennika list wysłany we wtorek do prezydenta Polski Andrzeja Dudy przez 12 senatorów amerykańskich wzmocnił stanowisko Izraela. Senatorowie napisali, że „to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski”.

W środę wysoki rangą rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu przekazał „Haaretzowi”, że „obawy (administracji Bidena – dop. red.) dotyczące restytucji i odszkodowań są związane ze sprawiedliwością i równością wszystkich ofiar, niezależnie od (ich) obywatelstwa, religii czy pochodzenia etnicznego”.

„Wzywamy (polski) parlament do zmiany projektu ustawy, by toczące się sprawy sądowe mogły być kontynuowane” – powiedział rzecznik.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Izrael stosuje szantaż”. Mocne słowa wiceszefa MSZ [WIDEO]

Izrael naciska na Polskę, aby wstrzymać pracę nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. – W tej sprawie nie chodzi PiS czy PO....

zobacz więcej

Stany Zjednoczone przekazały tę wiadomość „zarówno publicznie, jak i prywatnie na najwyższych szczeblach naszym odpowiednikom w Warszawie” – dodał rzecznik. „Stany Zjednoczone będą nadal walczyć o sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu i ich spadkobierców” – zapewnił.

Źródła zbliżone do izraelskiego szefa dyplomacji powiedziały „Haaretzowi”, że chociaż jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek „sukcesach” w walce z ustawą, list senatorów przyniósł pewną satysfakcję.

Nowelizacja Kpa


Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma zmienić przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają na przykład, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Sejm uchwalił tę zmianę w drugiej połowie czerwca, a przyjęcie nowelizacji wywołało ożywioną dyskusję i kontrowersje. Uchwalenie tej noweli przez Sejm spotkało się m.in. z ostrą reakcją strony izraelskiej. Lapid oznajmił m.in. że prawo jest „hańbą” i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami.

Zobacz także: „Należy spodziewać się poprawek”. Grodzki pisze do Amerykanów ws. ustawy reprywatyzacyjnej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej