RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cichanouska: zaangażowani we wsparcie Białorusinów są Kościuszką

Cichanouska pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie (fot.TT/Embassy of Poland U.S.)
Cichanouska pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie (fot.TT/Embassy of Poland U.S.)

Wszyscy, którzy wspierają teraz białoruski naród są Kościuszką – powiedziała w czwartek w Waszyngtonie liderka demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska. Opozycjonistka złożyła tego dnia kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki wspólnie z ambasadorami Polski i Litwy w USA. Obecna była również amerykańska ambasador na Białorusi.

Cichanouska dziękuje Polsce za plan wsparcia Białorusi

Jestem wdzięczna Polsce, Czechom, Węgrom i Słowacji oraz premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za zainicjowanie we wrześniu ubiegłego roku...

zobacz więcej

– Tadeusz Kościuszko to bohater, który jest pamiętany jako wojownik na rzecz praw człowieka we wszystkich naszych krajach, w Stanach Zjednoczonych, Litwie, Polsce i  Białorusi. To bohater, który nas jednoczy – powiedziała Cichanouska podczas ceremonii w parku Lafayette'a nieopodal Białego Domu.

Jak dodała, z postawy Kościuszki, którego nazwała „bohaterem Rzeczpospolitej polsko-białorusko-litewskiej”, wzór czerpią „miliony Białorusinów”, którzy tak jak on walczą – choć pokojowo – o „wolność i swobodę dla przyszłych pokoleń”.

– Tak jak Kościuszko, mają oni odwagę, by działać. Tak jak on, piszą teraz swoją historię – powiedziała Cichanouska.

Zapytana przez PAP czy w swojej walce o wolność na emigracji widzi podobieństwa do Kościuszki, odpowiedziała: „W tym momencie wszyscy tutaj jesteśmy Kościuszką, bo stajemy po stronie praw człowieka, wspólnych wartości, praworządności. Każdy, kto jest zaangażowany we wsparcie Białorusinów jest Kościuszką”.

Cichanouska: Polska i Litwa powinny być przykładem dla innych państw [WYWIAD]

Polska, Litwa i kilka innych krajów robią co mogą w sprawie Białorusi i powinny być przykładem dla innych państw – oceniła liderka białoruskiej...

zobacz więcej

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek stwierdził, że inicjatywa czwartkowej ceremonii wyszła ze strony Cichanouskiej. – Kościuszko jest symbolem dla wszystkich naszych krajów, dlatego jest tu też ambasador USA Julie Fisher, ambasador Litwy – powiedział.

Polski dyplomata wręczył Cichanouskiej przypinkę w kształcie Kościuszki. Mówiąc o swojej trwającej od niedzieli wizycie w Waszyngtonie, białoruska liderka powiedziała, że Ameryka już w znaczący sposób pomaga Białorusinom, a w wyniku jej wizyty pomoc ta będzie większa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W środę Cichanouska powiedziała PAP, że spodziewa się „mocnych i praktycznych” działań władz USA wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W Waszyngtonie Chichanouska spotkała się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem oraz z senatorami i kongresmenami z obydwu partii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej