RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Celem Polskiego Ładu jest to, by młodzi chcieli tutaj uczyć się, żyć i pracować”

Premier Mateusz Morawiecki w Tykocinie (fot. TVP Info)
Premier Mateusz Morawiecki w Tykocinie (fot. TVP Info)

Podstawowym celem Polskiego Ładu jest to, by wszyscy młodzi ludzie chcieli tutaj uczyć się, żyć, pracować, a jak wyjadą, to by chcieli tutaj wracać – powiedział w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Tykocina premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił, Polski Ład jest realnym programem.

Premier: Polski Ład to nowe oblicze polskiej solidarności

Polski Ład to równomierny rozwój całej Polski – od najmniejszych wsi do największych miast; to nowe oblicze polskiej solidarności – oświadczył...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że Tykocin (woj. podlaskie) nie może być miejscem tranzytowym, „że się przejeżdża i jedzie dalej”. – Tutaj – Tykocin, taka piękna perła, perła Podlasia, i inne miasta, to miejsca, gdzie ludzie muszą chcieć się zatrzymać, zwiedzić, ale także żyć, pracować, kształcić się – powiedział szef rządu.

– Zastanówmy się, jak wyglądała jeszcze do niedawna przeszłość, kiedy w czasach naszych poprzedników nikt nie myślał o Tykocinie i wielu innych miastach i miasteczkach – mówił premier. – I prawda jest niestety gorzka: nikt nie myślał, ponieważ poprzednia władza takimi miastami się nie interesowała – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że rząd PiS-u „zmienił to zupełnie”. – Chcemy oczywiście, aby wielkie miasta się dalej rozwijały, ale wiele naszych inwestycji w szkoły, w drogi, w szpitale, w zabytki, wiele środków budżetowych przeznaczamy na takie miasta, na takie powiaty, na takie gminy jak wasza – powiedział premier, zwracając się do mieszkańców Tykocina.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Tykocinie (fot. portal tvp.info)
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Tykocinie (fot. portal tvp.info)

Premier: Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad

Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z...

zobacz więcej

Jak podkreślił, „Polski Ład zaczyna się tam, gdzie wasze marzenia”. – Jakie były marzenia młodych ludzi w latach 2010-2015, że wyjeżdżali stąd na zawsze gdzieś za granicę, nie dlatego że chcieli, ale często dlatego, że musieli. I naszym podstawowym celem, Polskiego Ładu, jest to, żeby tutaj wszyscy młodzi ludzie chcieli żyć, chcieli pracować, chcieli uczyć się, a jak wyjadą skąd, to chcieli tutaj wracać – powiedział Morawiecki.

Według premiera Polski Ład jest programem realnym. – Tak samo, jak realne było 500 plus, ta nasza wizja była realna i się ziściła. Tak jak realne było naprawienie budżetu, który w czasach Platformy Obywatelskiej był jak szwajcarski ser, a dzisiaj jest stabilną podstawą finansów publicznych. Jest tym, co dajemy w Polskim Ładzie, takim gminom jak wasza, takim powiatom jak wasz – powiedział premier.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Polski Ład jest realny, bo opiera się na fundamencie potężnych środków, tych właśnie środków budżetowych, które zabraliśmy mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym, dzisiaj dajemy te pieniądze na inwestycje – dodał Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Polski Ład wyrasta z ducha autentycznej solidarności

Nowy gospodarczy Polski Ład „wyrasta z ducha autentycznej solidarności” – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście, który ukazał się w...

zobacz więcej

Zapewnił, że jesteśmy blisko poziomu życia ludzi na Zachodzie. Przypominał, że Polska wiele razy była w opałach, zależna od zewnętrznej presji. – Dziś jest w naszych rękach. Dziś możemy walczyć o wolność do stanowienia prawa na naszych zasadach, do zasad gospodarczych na naszych zasadach. Wolność i Solidarność – to są nasze zasady – stwierdził.

– W żadnej czterolatce, żadnej kadencji innego rządu wynagrodzenia ludzi nie rosły tak szybko, jak w latach 2015-2019. To jest Polski Ład w praktyce – mówił. Podkreślał, że program jest przemyślany i policzony.

Według szefa rządu program ten przypomina system kół zębatych – „najpierw droga w Tykocinie, potem program dróg gminnych, powiatowych, krajowych, autostrad, a kolejne koło to uzbrojony teren przy tych drogach i przyciąganie inwestorów i jeszcze więcej miejsc pracy”. – I nasi rodacy, którzy wracają z Anglii, Niemiec, Francji. Wreszcie tak dzisiaj jest i niech tak będzie – mówił do zgromadzonych.

Polski Ład. Premier przedstawił propozycje dla rolników [WIDEO]

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie...

zobacz więcej

– Polski Ład jest najlepszym programem dla Polski powiatowej, Polski gminnej, wszędzie tam, gdzie mieszka większość Polaków. Nie dajmy się zakrzyczeć, nie dajmy się oszukać innym, walczmy o swoje – apelował prezes Rady Ministrów. – Walczmy o prawa takich miast jak Tykocin – dodał.

Podkreślił, że podstawy rozwoju biorą się z naprawy finansów publicznych, ale także z twardo wynegocjowanych pieniędzy z Unii Europejskiej – 770 mld. Apelował też o szczepienia przypominając, czego rząd dokonał podczas kolejnych fal pandemii, utrzymując sześć milionów miejsc pracy.

– Polski Ład nie zaczyna się w Warszawie i nie kończy się w jakimś innym wielkim mieście. Polski Ład zaczyna się na Podlasiu, Polski Ład zaczyna się w Tykocinie – zapewnił premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej