RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Groźba ws. koncesji dla TVN24? Departament Stanu: To będzie miało konsekwencje

O koncesji dla TVN24 mówił przebywający w Polsce przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet (fot. PAP/Tomasz Gzell, Darek Delmanowicz)
O koncesji dla TVN24 mówił przebywający w Polsce przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet (fot. PAP/Tomasz Gzell, Darek Delmanowicz)

Los koncesji telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie; ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje konsekwencje dla przyszłych amerykańskich inwestycji – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet w czwartek w TVN 24.

Polska konsekwentna w sprawie Nord Stream 2. „Projekt szkodliwy dla całej Europy”

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem przedstawił polską ocenę Nord Stream 2. – Polska uważa, że...

zobacz więcej

– Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie. Temat ten poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami – powiedział w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet w rozmowie z TVN24, pytany o kwestię możliwego nieprzyznania koncesji tej stacji.

Chollet, podsekretarz stanu i doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, przyjechał do Warszawy w środę. Jak zapowiedział Departament Stanu, podczas wizyty ma poruszać „wiele kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego”.

W czwartek spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem.

„TVN24 to znacząca amerykańska inwestycja w Polsce”

Posiedzenie KRRiT. Co z koncesją dla TVN24?

Na dzisiejszym posiedzeniu odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości – powiedziała Teresa...

zobacz więcej

Jak mówił, USA są zaniepokojone sprawą TVN24. – To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce. Ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji – zaznaczył.

Chollet dodał, że sprawa TVN24 to również kwestia wartości. – To kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa. Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. To bardzo ważne dla USA. Staramy się dać naszym przyjaciołom w Polsce jak najlepsze rady – powiedział.

„Nasze rady nie są strofowaniem”


– Robimy to pełni pokory, bo Stany Zjednoczone oczywiście też mają wiele wyzwań dotyczących społeczeństwa i demokracji, nad którymi pracujemy. Nasze rady nie są więc w żaden sposób strofowaniem. Jak partnerzy, którzy wyznają te same wartości, chcemy po prostu jak najlepiej. I dlatego ta sprawa jest dla nas tak ważna – dodał.

– Nasze wspólne wartości są podstawą polsko-amerykańskiego sojuszu. Nasze relacje związane z bezpieczeństwem, czy relacje ekonomiczne, są ważne, ale podstawą jest fakt, że jesteśmy dwiema dumnymi demokracjami, i to czyni ten sojusz wyjątkowym - wspólne wartości. Więc w momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia. Jestem przekonany co do pozytywnej przyszłości relacji polsko-amerykańskich. Mamy dumną historię, wiele razem zdziałaliśmy na świecie, ale w naszym wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartości – zaznaczył amerykański polityk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej