RAPORT

Pogarda

Wildstein dla portalu tvp.info: Start NS2 to koniec Unii w obecnym kształcie

Dawid Wildstein komentuje porozumienie USA-Niemcy ws. gazociągu (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski; Shutterstock)
Dawid Wildstein komentuje porozumienie USA-Niemcy ws. gazociągu (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

– Nord Stream 2 to całkowita zmiana architektury stosunków w Europie, zupełne jej przemodelowanie. I w tym nowym modelu nie ma już miejsca na wspólnotę suwerennych państw. Liczy się tylko dyktat interesów niemieckich – mówi w rozmowie z portalem tvp.info publicysta Dawid Wildstein, komentując porozumienie USA-RFN pozwalające na uruchomienie gazociągu.

Szynkowski vel Sęk: Nord Stream 2 szkodliwy dla solidarności energetycznej UE

Nord Stream 2 to inwestycja szkodliwa dla solidarności energetycznej UE – ocenił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Zaznaczył, że...

zobacz więcej

– Wagi tego, co się stało, nie sposób przecenić. Nord Stream 2 to nie jest tylko gazociąg. To jest całkowita zmiana architektury stosunków w Europie, zupełne jej przemodelowanie. I w tym nowym modelu nie ma już miejsca na wspólnotę suwerennych państw. Liczy się tylko dyktat interesów niemieckich – ocenia nasz rozmówca.

Publicysta zwraca uwagę, że porozumienie amerykańsko-niemieckie następuje „właśnie wtedy, gdy Putin przykręca śrubę, gdy zaostrza się sytuacja na Białorusi, gdy jego siepacze zabijają ludzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce”.

– Nie jesteśmy w stanie się temu przeciwstawić, ale musimy patrzeć realistycznie. Nie można mydlić sobie oczu groteskowymi zachwytami nad Angelą Merkel i Joe Bidenem, bo w tym momencie kończy się Unia Europejska w dotychczasowym kształcie – ocenia Dawid Wildstein.

Nord Stream 2: USA wstrzymują sankcje, Niemcy je obiecują


W środę administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Oznacza to de facto możliwość uruchomienia NS2, co postawi w niekorzystnej sytuacji Ukrainę i pozostałe kraje naszego regionu. Więcej o skutkach porozumienia dla naszego bezpieczeństwa przeczytasz tutaj.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Tego samego dnia MSZ Polski i Ukrainy wydały wspólne stanowisko, w którym wezwano „USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja”. „Decyzja o zbudowaniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2), podjęta w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji ukraińskiego terytorium, doprowadziła do kryzysu bezpieczeństwa, wiarygodności i politycznego w Europie. Obecnie ten kryzys jest znacząco pogłębiony wskutek rezygnacji z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2. Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej” – głosi komunikat.

Przeczytaj też: Robota u Putina. Jak Rosja kupiła przychylność Zachodu ws. Nord Stream 2

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej