RAPORT

Tusk kontra Tusk

Służby w ponad 70 krajach przejęły 15 ton podrabianej żywności i alkoholu

Niepełnowartościowe produkty miały wartości ok. 53,8 mln euro. (fot. mat. pras.)
Niepełnowartościowe produkty miały wartości ok. 53,8 mln euro. (fot. mat. pras.)

Ponad 70 krajów, w tym 26 państw członkowskich Unii Europejskiej wzięło udział w operacji Europolu i Interpolu przeciwko handlarzom podrabianą żywnością. Od grudnia 2020 r. do czerwca 2021 r. przechwycono ponad 15,4 ton niepełnowartościowych produktów o wartości ok. 53,8 mln euro. Zarekwirowano m.in. kilkadziesiąt łodzi, statków i pojazdów, a także przejęto niezdatne do spożycia małże czy whisky powstałą za sprawą odpowiednich barwników.

Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Kontrabanda wjechała w kontenerach [WIDEO]

Przemyt blisko 2,5 mln paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 37 mln zł udaremnili na kolejowym terminalu przeładunkowym w gminie Terespol...

zobacz więcej

Wiadomo, że w ramach operacji OPSON X, przedstawiciele ponad 70 krajów dokonali ponad 68 tys. kontroli źródeł pochodzenia towarów. Ponad 600 handlarzy podróbkami żywności i alkoholi zostało aresztowanych, co zdaniem międzynarodowych organizacji policyjnych doprowadziło do „zakłócenia” działalności 42 zorganizowanych grup przestępczych, operujących na całym świecie.

– Usunięcie tak ogromnej ilości nielegalnych i często niebezpiecznych produktów z rynku jest konkretnym przykładem tego, jak międzynarodowa współpraca policyjna czyni świat bezpieczniejszym miejscem – powiedział Jürgen Stock, sekretarz generalny Interpolu.

Alkohol, testy i niezjadliwe małże


Według Interpolu najczęściej przejmowano podrabiany alkohol oraz suplementy diety, zboża, produkty zbożowe i pasze dla zwierząt. Alkohole zaś zmieniały się z podłych wyrobów spirytusowych w markowe whisky czy popularne marki wódki.

Podczas operacji odkryto także znaczne ilości fałszywych zestawów testowych mających wykrywać COVID-19, HIV oraz malarię.. Za szczególnie niebezpieczną uznano sprzedaż przeterminowanego lub pochodzącego z nie dającego się ustalić źródła mięsa.

Hiszpańska Guardia Civil i portugalska Guarda Nacional Republicana skonfiskowały 12 statków oraz 25 pojazdów w związku z handlem małżami niezdatnymi do spożycia przez ludzi. Włoscy karabinierzy przejęli z kolei tysiące litrów podrabianego wina. Wiadomo natomiast, że whisky zajęta w Hiszpanii powstała z podłej jakości alkoholu oraz odpowiednich barwników.

Wyrób miodopodobny


Podczas operacji służby: Austrii, Belgii, Bułgarii, Litwy, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Liechtensteinie, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (Szkocja) i w Stanach Zjednoczonych skoncentrowały się na coraz poważniejszym problemie sprzedaży fałszowanego miodu.

Słodka podróbka jest na rynkach od lat 70. Aby zwiększyć ilość towaru i zyski, przestępcy dodają do miodu znacznie tańszy syrop kukurydziany i trzcinę cukrową. Miód gorszej jakości jest tańszy, a co za tym idzie swoje ceny muszą także obniżać pszczelarze, aby nie wypaść z rynku.

Europol zwrócił się do służb krajów zaangażowanych w polowanie na podrabiany miód o zwiększenie liczby kontroli w czasie dostaw gotowych produktów na lokalne targi czy do centrów handlowych i sklepów. Okazało się, że aż 7 proc. przebadanych towarów nie spełniało odpowiednich wymogów. To w sumie ponad 50 tys. kg miodu, który może być szkodliwy.

Szklaneczka czegoś podrobionego


Z kolei w: Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Niemczech, Grecji, Na Węgrzech, w Irlandii, Włoszech, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Niderlandach, Macedonii Północnej, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Zjednoczonym Królestwie (Szkocja) kontrolowano jakość alkoholi. Podrabianie popularnych trunków to problem całej Europy od wielu lat.

Wiadomo, że zabezpieczono 1,7 mln litrów wina, piwa i innych napojów alkoholowych.

Ostatnim motywem przewodnim była kontrola sprzedaży nielegalnej koniny w: Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii. W handlu tego rodzaju mięsem może dochodzić m.in. do fałszowania paszportów koni i wyników badania mięsa końskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej