RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pod laguną w Wenecji odkryto pozostałości antycznej drogi

Nowe wyniki badań w Wenecji (fot. Shutterstock)
Nowe wyniki badań w Wenecji (fot. Shutterstock)

Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji. Odkrycie dokonane dzięki badaniu dna w kanale Treporti potwierdza, że wieki przed założeniem miasta były tam już stałe osady.

Wyjątkowe odkrycie we Włoszech. Znaleziono szczątki sprzed tysięcy lat

Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum – ogłosił w sobotę minister kultury Dario...

zobacz więcej

Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w piśmie „Scientific Reports”, a przeprowadził je zespół z Instytutu Nauk Morskich włoskiego Komitetu Badań Naukowych i z uniwersytetu w Wenecji.

Celem badań było stworzenie mapy weneckich kanałów przy pomocy sonaru – wyjaśniła geofizyk Fantina Madricardo. „Badając zebrane dane stwierdziliśmy obecność 12 struktur w jednej linii długości ponad kilometra” – dodała.

W ten sposób naukowcy ustalili, że była to droga z czasów Cesarstwa Rzymskiego, biegnąca wzdłuż linii brzegowej, obecnie zalana przez morze. Odnalezione przez nich pozostałości muru długości 135 metrów i 4 metrów wysokości to ich zdaniem prawdopodobnie fragment budowy portowej lub mola.

Zobacz też: W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki. „To zdumiewające, absolutnie wyjątkowe”


Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej