RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szynkowski vel Sęk: Nord Stream 2 szkodliwy dla solidarności energetycznej UE

Nord Stream 2 to inwestycja szkodliwa dla solidarności energetycznej UE – ocenił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Zaznaczył, że „strona amerykańska dostrzegła to zagrożenie; szkoda że w ostatnich miesiącach w tej sprawie jest zmiana optyki”.

Polska konsekwentna w sprawie Nord Stream 2. „Projekt szkodliwy dla całej Europy”

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem przedstawił polską ocenę Nord Stream 2. – Polska uważa, że...

zobacz więcej

– Cały czas podtrzymujemy nasza opinię – ta inwestycja jest niezwykle groźna i szkodliwa nie tylko dla Polski, nie tylko dla krajów bałtyckich, nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej solidarności energetycznej Unii Europejskiej – powiedział w czwartek w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o kwestię budowy i planowanego uruchomienia rurociągu  Nord Stream 2.

– Dzięki aktywności polskiej dyplomacji Nord Stream 2 nie został ukończony i nie funkcjonuje. On dawno by funkcjonował, ta inwestycja ma znaczne opóźnienie, a jej otwarcie w zgodzie z prawem europejskim jest w dalszym ciągu kwestią otwartą i nieprzesądzoną – stwierdził Szynkowski vel Sęk.

Ocenił, że postawa strony amerykańskiej w tej sprawie jest rozczarowująca. – Ta inwestycja jest realizowana przez dwa państwa: Niemcy i Rosję. Strona amerykańska na skutek aktywności polskiej dyplomacji dostrzegła zagrożenie płynące z realizacji tej inwestycji. Żałuję, że w ostatnich miesiącach w tej sprawie jest zmiana optyki amerykańskiej – powiedział.

Polska i Ukraina reagują na amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego...

zobacz więcej

Inwestycja groźna dla regionu


Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Cała ta deklaracja to jest w istocie przyznanie racji tym, którzy widzą inwestycję Nord Stream 2 jako inwestycję niezwykle groźną i szkodliwą. Swego czasu mówiono, że to jest przecież inwestycja biznesowa, a ci, którzy twierdzą, że jest w jakikolwiek sposób polityczna czy też zagraża geopolitycznemu bezpieczeństwu regionu, nie mają racji. Jeżeli okazuje się, że trzeba takiego rodzaju deklaracji, w których zapisuje się jakieś rekompensaty czy gwarancje, to tylko potwierdzenie faktu, że od początku ta inwestycja była błędem, że jest szkodliwa i groźna dla regionu – ocenił Szynkowski vel Sęk.

Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami jest prawie gotowy. USA i niektóre państwa członkowskie NATO w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiają się temu projektowi, obawiając się, że zbytnio uzależni on Europę od rosyjskich dostaw energii.

Zobacz także: USA i Niemcy opublikowały porozumienie nt. Nord Stream 2


Jednak ostatnio administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG i zgodziła się na rozmowy z Niemcami w celu złagodzenia konsekwencji powstania gazociągu, w tym przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej