RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 600 tys. osób wysłanych na kwarantannę przez aplikację. Brakuje rąk do pracy

Anglicy wysyłani na kwarantannę przez powiadomienie z aplikacji (fot. PAP/EPA; Shutterstock)
Anglicy wysyłani na kwarantannę przez powiadomienie z aplikacji (fot. PAP/EPA; Shutterstock)

Rekordową liczbę 618 903 powiadomień o narażeniu na kontakt z koronawirusem i konieczności poddania się kwarantannie wysłała w drugim tygodniu lipca używana w Anglii i Walii aplikacja NHS COVID-19 – poinformowano w czwartek.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Padają kolejne rekordy

Prawie 54,7 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, co oznacza piąty dzień z rzędu rekordowym bilansem...

zobacz więcej

Liczba osób, która między 8 a 5 lipca otrzymały powiadomienie o konieczności przeprowadzenia samoizolacji, to o 17 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Wtedy to po raz pierwszy przekroczony został poziom pół miliona. Z tej liczby prawie 607,5 tys. alertów wysłanych zostało w Anglii, a 11,4 tys. w Walii. Szkocja i Irlandia Północna mają własne aplikacje i nie są uwzględnione w tych danych.

Ponadto w drugim tygodniu lipca kolejnych 428 tys. osób zostało powiadomionych telefonicznie, że mieli kontakt z kimś, u kogo wykryto koronawirusa i muszą odbyć kwarantannę.

Kwarantanna a braki kadrowe


Rosnąca liczba osób wysyłanych na kwarantannę – co media od wydawanego przez aplikację dźwięku nazwały „pingdemią” – w coraz większym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie państwa. Kilka sieci supermarketów, w tym największe – Tesco, Sainsbury's, Co-op i Lidl – przyznało, że z powodu problemów kadrowych u ich dostawców oraz w samych sklepach mogą wystąpić przejściowe trudności z dostawami niektórych towarów, a w czwartek wiele brytyjskich gazet zamieściło zdjęcia pustych półek sklepowych.

Koncern paliwowy BP poinformował, że wskutek problemów z dostawami na niektórych stacjach są braki paliwa, a niewielką liczbę stacji nawet trzeba było czasowo zamknąć.

W Wielkiej Brytanii przybywa nowych zakażeń. Już ponad 50 tys. dziennie

Aż 51 870 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od 15 stycznia – poinformował w...

zobacz więcej

Krajowa Rada Szefów Policji (NPCC) przyznała w czwartek, że duża liczba absencji w niektórych oddziałach policyjnych w kraju wpływa na ich zdolność do szybkiego reagowania na wezwania. Na dodatek na kwarantannie przebywają czołowi politycy – premier Boris Johnson, minister finansów Rishi Sunak, minister zdrowia Sajid Javid i lider opozycji Keir Starmer.

Odnosząc się do braków kadrowych, które dotykają coraz liczniejsze branże, minister ds. biznesu Kwasi Kwarteng zapowiedział, że jeszcze w czwartek przedstawiona zostanie „bardzo wąska” lista zawodów zwolnionych – w przypadku zaszczepienia – z obowiązku kwarantanny nałożonej ze względu na kontakt z osobą zakażoną.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jeszcze we wtorek brytyjski rząd mówił, że nie będzie automatycznego wyłączania kluczowych zawodów, lecz firmy będą się musiały indywidualnie zwracać z takim wnioskiem. Jednocześnie Kwarteng zaapelował, aby nie wykupywać w panice towarów ze sklepów.

Wielka Brytania znosi restrykcje. Johnson apeluje o rozwagę i szczepienie się

Brytyjski premier Boris Johnson zaapelował, by w związku z przejściem w poniedziałek w Anglii do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co...

zobacz więcej

Zniesienie samoizolacji osób w pełni zaszczepionych, które otrzymały powiadomienie z powodu bliskiego kontaktu z zakażonym koronawirusem, ma nastąpić do 16 sierpnia, chociaż pojawiają się apele o przyspieszenie tego terminu. Alert aplikacji ma charakter wyłącznie sugestywny i nie jest egzekwowany przez prawo, w przeciwieństwie do telefonu od zespołu Test and Trace, medycznego systemu wyszukiwania kontaktów zakażonych NHS.

Wysoki wskaźnik zakażeń wśród młodych


W minionym tygodniu liczba ściągnięć aplikacji wzrosła z 26 523 853 do 26 826 748. Jak zauważa BBC, nie wiadomo, ile osób ją odinstalowało.

Według danych przedstawionych przez brytyjski rząd w ciągu ostatniej doby odnotowano 44104 przypadki zakażeń koronawirusem. Według nowych statystyk wskaźniki zachorowań na COVID-19 wśród dwudziestolatków są na najwyższym do tej pory odnotowanym poziomie w porównaniu do wszystkich grup wiekowych w Anglii.

Dane Public Health England sugerują, że 1154,7 na 100 tys. osób w wieku od 20 do 29 lat zakaziło się koronawirusem między 12 a 18 lipca. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej